Zagraniczne firmy w Polsce. Jak oceniają polskich pracowników?

0 0
Zagraniczne firmy w Polsce. Jak oceniają polskich pracowników?
fot. Flickr

Zaletą Polaków jest pracowitość, umiejętność improwizacji i wykształcenie. Słabymi stronami są z kolei skłonność do działania na skróty i brak zaufania. Jak zagraniczne firmy w Polsce oceniają polskich pracowników?

Tylko w 2013 roku zarejestrowano w Polsce ok. 3,7 tys. spółek z udziałem kapitału zagranicznego. Najchętniej na nasz rynek ściągają firmy amerykańskie, francuskie, niemieckie, holenderskie i japońskie.

Czytaj też: Domarecki: Marnujemy potencjał Polaków mieszkających za granicą

Jedną z nich jest PageGroup. – Pracowałem z Francuzami, Szwajcarami, Austriakami, Niemcami, a teraz z Polakami. Występują między nimi znaczne różnice. U Polaków doceniam miłą atmosferę, duże zaangażowanie i umiejętność pracy zespołowej. Poza tym Polska ma dużo zasobów i spory potencjał rozwojowy, a ludzie tutaj są tego świadomi – zaznacza Yannick Coulange, dyrektor zarządzający PageGroup.

Z kolei zdaniem Romana Wieczorka, wiceprezesa wykonawczego firmy Skanska, to, jakimi jesteśmy pracownikami, wynika z historii.

Czytaj też: Pracodawcy cenią zagraniczne doświadczenia. Będzie walka o reemigrantów?

– Niestety z powodów historycznych zostaliśmy w tyle i teraz próbujemy dogonić Europę i świat. W czasach mojej młodości, nawet jeśli ktoś miał dużo pieniędzy, nie mógł sobie pozwolić na zakup wielu rzeczy, ponieważ były one niedostępne. Dzisiaj jest wszystko – samochody, mieszkania i inne dobra materialne. Polacy ciężko pracują, gdyż chcą zapewnić sobie odpowiedni standard życia – podkreśla Wieczorek.

Innym z elementów, który wyróżnia polskich pracowników, zdaniem Wieczorka, jest dobre wykształcenie – szczególnie w przypadku specjalistów.

– Polscy menedżerowie i inżynierowie są na bardzo wysokim poziomie i mają dużą wiedzę. Polska edukacja jest bardzo dobra, chociaż w niektórych aspektach można mieć do niej wiele zastrzeżeń. Nauczanie w Polsce jest przykładowo za bardzo formalne i nie rozwija kompetencji miękkich jak zdolności przywódcze, umiejętność negocjacji i pracy zespołowej – wylicza.

Olga Grygier-Siddons, prezes w PwC na Europę Środkowo-Wschodnią, do mocnych stron polskich pracowników dorzuca także chęć uczenia się, zaangażowanie, umiejętność improwizacji i działania pod presją czasu. Jej zdaniem mamy jednak problem z wymaganiami wobec przełożonych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.