Z roku na rok jest coraz gorzej. Polska ma problem z równością płci

Polska znalazła się na 57. miejscu wśród 142 krajów, jeśli chodzi o równość płci. To trzy pozycje niżej niż w 2013 r. W czym tkwi problem?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Z roku na rok jest coraz gorzej. Polska ma problem z równością płci

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 lis 2014 6:22


World Economic Forum sprawdziło edukacyjne, zawodowe i polityczne równouprawnienie płci w 142 krajach. Na podstawie badań stworzył ranking „Global Gender Gap”. Trzy pierwsze miejsca należą niezmiennie od kilku lat do Islandii, Finlandii albo Norwegii.

Polska zajęła dopiero 57. miejsce. Niestety z roku na rok wynik jest coraz gorszy. W 2011 r. przypadła nam 42. pozycja, w 2012 r. – 53., a w 2013 r. – 54. Lepsze pod względem równości płci są nie tylko większe i silniejsze kraje, ale też takie jak Łotwa (15. miejsce), Bułgaria (22) a nawet Rwanda (7).

Naszą pietą achillesową jest różnorodność płci na stanowiskach w państwie oraz poziom równouprawnienia w gospodarce. Nie za dobrze jest także w kwestii wynagrodzeń.

Czytaj też: W tych zawodach przepaść między zarobkami kobiet i mężczyzn jest największa

Również liczba zasiadających w zarządach i radach nadzorczych kobiet pozostawia wiele do życzenia. A przecież różnorodność może przynieść firmie same korzyści.

– Zrównoważone zespoły pracują znaczenie efektywniej, a udział kobiet w biznesie przynosi wymierne korzyści – mówi Iwona Kozera, partner i liderka Grupy Rynków Finansowych EY na Europę Centralną i Południową oraz założycielka Fundacji Liderek Biznesu.

Dodaje, że warto pamiętać, że jeszcze ważniejsza jest równowaga na stanowiskach zarządczych, a nie tylko nadzorczych.

– Bez wsparcia, merytorycznego rozwoju i przywództwa kobiet w biznesie same parytety w radach nadzorczych nie są rozwiązaniem – uważa Kozera.

Istnieje wiele barier, które utrudniają kobietom drogę na szczyt, tj. uprzedzony szef czy nieprzyjazna kultura organizacyjna. Często jednak to panie same sobie utrudniają pięcie się po szczeblach kariery.

– Bariery w rozwoju kobiet są tworzone nie tylko przez czynniki zewnętrzne i organizacyjne. Ważne są też czynniki indywidualne – kobiece indywidualne zachowania przywódcze i w planowaniu kariery – mówi Margot Zielinska, Leadership & Assessment Consultant w IBM.

Czytaj więcej: Kobiety same utrudniają sobie drogę na szczyt

Przykładowo kobiety rzadziej od mężczyzn planują swoją karierę, a to poważny błąd. Utrudnieniem w osiągnięciu wysokiej pozycji w biznesie jest także brak pewności siebie, perfekcjonizmu i słaba autopromocja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.