Z roku na rok jest coraz gorzej. Polska ma problem z równością płci

0 0
Z roku na rok jest coraz gorzej. Polska ma problem z równością płci
fot. fotolia

Polska znalazła się na 57. miejscu wśród 142 krajów, jeśli chodzi o równość płci. To trzy pozycje niżej niż w 2013 r. W czym tkwi problem?

World Economic Forum sprawdziło edukacyjne, zawodowe i polityczne równouprawnienie płci w 142 krajach. Na podstawie badań stworzył ranking „Global Gender Gap”. Trzy pierwsze miejsca należą niezmiennie od kilku lat do Islandii, Finlandii albo Norwegii.

Polska zajęła dopiero 57. miejsce. Niestety z roku na rok wynik jest coraz gorszy. W 2011 r. przypadła nam 42. pozycja, w 2012 r. – 53., a w 2013 r. – 54. Lepsze pod względem równości płci są nie tylko większe i silniejsze kraje, ale też takie jak Łotwa (15. miejsce), Bułgaria (22) a nawet Rwanda (7).

Naszą pietą achillesową jest różnorodność płci na stanowiskach w państwie oraz poziom równouprawnienia w gospodarce. Nie za dobrze jest także w kwestii wynagrodzeń.

Czytaj też: W tych zawodach przepaść między zarobkami kobiet i mężczyzn jest największa

Również liczba zasiadających w zarządach i radach nadzorczych kobiet pozostawia wiele do życzenia. A przecież różnorodność może przynieść firmie same korzyści.

– Zrównoważone zespoły pracują znaczenie efektywniej, a udział kobiet w biznesie przynosi wymierne korzyści – mówi Iwona Kozera, partner i liderka Grupy Rynków Finansowych EY na Europę Centralną i Południową oraz założycielka Fundacji Liderek Biznesu.

Dodaje, że warto pamiętać, że jeszcze ważniejsza jest równowaga na stanowiskach zarządczych, a nie tylko nadzorczych.

– Bez wsparcia, merytorycznego rozwoju i przywództwa kobiet w biznesie same parytety w radach nadzorczych nie są rozwiązaniem – uważa Kozera.

Istnieje wiele barier, które utrudniają kobietom drogę na szczyt, tj. uprzedzony szef czy nieprzyjazna kultura organizacyjna. Często jednak to panie same sobie utrudniają pięcie się po szczeblach kariery.

– Bariery w rozwoju kobiet są tworzone nie tylko przez czynniki zewnętrzne i organizacyjne. Ważne są też czynniki indywidualne – kobiece indywidualne zachowania przywódcze i w planowaniu kariery – mówi Margot Zielinska, Leadership & Assessment Consultant w IBM.

Czytaj więcej: Kobiety same utrudniają sobie drogę na szczyt

Przykładowo kobiety rzadziej od mężczyzn planują swoją karierę, a to poważny błąd. Utrudnieniem w osiągnięciu wysokiej pozycji w biznesie jest także brak pewności siebie, perfekcjonizmu i słaba autopromocja.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.