Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu? A w Polsce jest ponad milion rodzinnych biznesów

0 0

Przykłady takich firm jak Ikea, Porsche, BMW czy z polskiego podwórka – Fakro, Mokate, Solaris, Irena Eris dowodzą, że z rodziną można dobrze wyjść nie tylko na zdjęciu, ale też w biznesie.

W Polsce działa ponad milion firm rodzinnych. Ich sukces zależy nie tylko od warunków makroekonomicznych, ale także od szeregu innych czynników. Jak wynika z raportu KPMG w Polsce i Inicjatywy Firm Rodzinnych „Barometr firm rodzinnych”, największe znaczenie ma komunikacja między pokoleniami – na jej istotność wskazało aż 96 proc. polskich respondentów.

Podobnie jest w przypadku firm europejskich, 85 proc. uważa komunikację za bardzo ważną lub ważną, co oznacza wzrost o 22 punkty procentowe w porównaniu z poprzednią edycją badania.

– W firmach rodzinnych zwykle panują bliższe i mniej formalne stosunki, więc bardzo trzeba dbać o relacje – mówi Andrzej Przybyło, założyciel i właściciel browaru Amber, w którym pracują również jego dzieci – Aleksandra i Piotr.

Czytaj też: Ikea, Ford, Tchibo... Dlaczego dzieci i rodzina bez skrupułów potrafią odsuwać założycieli wielkich firm?

94 proc. przedstawicieli polskich firm wskazuje także na istotność utrzymywania równowagi między życiem rodzinnym a ich działalnością biznesową. Bardzo ważne jest również utrzymanie kontroli w firmie przez rodzinę – wskazało na to 89 proc. polskich respondentów i 87 proc. europejskich. Natomiast zupełnie nieważna (dla 42 proc. polskich respondentów i 45 proc. europejskich) okazuje się kwestia przejmowania udziałów członków, którzy nie są zaangażowani w działalność firmy.

Czytaj też: Polskie firmy rodzinne na wymarciu? Nie ma sukcesorów

42 proc. w Polsce i 49 proc. firm rodzinnych w Europie rozważa zmiany strategiczne w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Polskie przedsiębiorstwa rodzinne planują przede wszystkim przekazać kolejnemu pokoleniu zarządzanie firmą (50 proc. firm planujących zmiany strategiczne) i mianować na dyrektora generalnego osobę spoza rodziny (41 proc.).

– Warto zwrócić uwagę, że większość polskich firm rodzinnych powstała na początku lat 90. i teraz właśnie założyciele przekazują lub zamierzają przekazać firmę następnemu pokoleniu – mówi Andrzej Blikle, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.