Wypalenie zawodowe nie dla wszystkich. Pokolenie Y ognioodporne

0 0
Wypalenie zawodowe nie dla wszystkich. Pokolenie Y ognioodporne

Ponad 40 proc. dorosłych Polaków pracuje dłużej niż 50 godzin tygodniowo. Wypalenie zawodowe dopada najczęściej policjantów, pracowników służby zdrowia oraz osoby zatrudnione w dużych korporacjach.

Niemal połowa Polaków pracuje ponad normę i zabiera pracę do domu. Rekordziści pracują nawet 80 godzin tygodniowo. W dzisiejszych czasach pracownik żyje z obawą, że zostanie zwolniony i pracuje więcej, a pracodawca przyjmuje to za normę. Pracujemy więcej, bo tak to zostało przyjęte w naszej kulturze organizacyjnej. Brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym może prowadzić do wyczerpania emocjonalnego i obniżenia samooceny pracownika, a to z kolei staje się źródłem frustracji, która rzutuje na relacje ze współpracownikami i zaangażowanie w pracę.

Amerykańskie szacunki wskazują, że gospodarka traci na takim podejściu do pracy. Warto więc wdrożyć system przeciwdziałający wypaleniu zawodowemu, monitorując stan zdrowia pracowników, badając ich samopoczucie.

- Należy oszacować budżet, jaki będzie potrzebny na wdrożenie takiego programu sanacyjnego. Pomocne są szkolenia, niekoniecznie związane z tematyką, z daną branżą, bo w niektórych firmach zaproponowano kursy gotowania czy pokazy przygotowane przez sommelierów, gdzie pracownicy uczą się podstaw nauki o winie. Jest to forma relaksu - mówi Bartosz Makles, twórca platformy HR24.

W Polsce wypalenie zawodowe najczęściej dotyka osób związanych z bezpieczeństwem, czyli np. policjantów i pracowników służby zdrowia, oraz pracowników dużych korporacji, w szczególności 30 i 40-latków. Zwykle dotyczy najbardziej ambitnych i zaangażowanych w swoją pracę.
Problem ten w mniejszym przypadku dotyka pokolenia Y. Młodzi ludzie mają zupełnie inne podejście do pracy. Jest to dla nich jedynie przystanek w codziennym życiu.

- Praca jest, więc przychodzą, ale poza godzinami pracy, po 16-17 wyłączają służbowe telefony, nie odpowiadają na maile. Wychodzą z założenia, że przecież jutro też jest dzień i daną rzecz można zrobić kolejnego dnia - mówi Bartosz Makles.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.