Wśród 500 największych firm Europy Wschodniej najwięcej jest polskich

Polskie firmy dominują w Europie Wschodniej w kategorii przychodów. Nie wygrywają jednak efektywnością ani rentownością.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wśród 500 największych firm Europy Wschodniej najwięcej jest polskich

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

31 sie 2015 12:18


Na liście 500 największych spółek Europy Środkowej i Wschodniej, obejmującej 12 krajów od Estonii po Serbię i Bułgarię, mamy 176 reprezentantów. To więcej niż Czechy i Węgry razem wzięte. Jeszcze większą przewagę Polska ma w pierwszej setce, wynika z zestawienia grupy Coface dla "DGP". Znalazło się w niej 39 krajowych firm, wobec 15 czeskich i 11 węgierskich.

Polskie firmy z listy zatrudniały w ubiegłym roku ponad milion pracowników, co stanowiło niemal połowę zatrudnienia w całej pięćsetce. Niestety okazały się mniej efektywne niż te z innych krajów regionu. Pod względem przychodów na pracownika byliśmy w 2014 r. na 10 miejscu wśród 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Nie tylko przychody

Pozycję Polski w rankingu podnosi obecność państwowych gigantów: PGNiG, Lotos i PGE. Wszystkie były w pierwszej dziesiątce także przed rokiem. Z kolei pierwsze miejsce zajmuje PKN Orlen. Na firmy z naszego kraju przypada niemal 40 proc. przychodów przedsiębiorstw z całej listy i 38 proc. wykazanego przez nie zysku.

Pod względem przychodów na pracownika zajmuje 10. miejsce z 12, a pod względem rentowności chorwackie firmy wypracowały średnio 6 proc. zysku w porównaniu do naszych 2 proc.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.