Work-life balance nie tylko dla rodziców. Firmy dbają również o singli

0 0
Work-life balance nie tylko dla rodziców. Firmy dbają również o singli
Pracownicy nie chcą poświęcać swojego życia wyłącznie pracy i zostawać w niej po godzinach. (Fot. Fotolia)

• Coraz więcej polskich pracodawców wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracujących rodziców i singli.
• Bezpłatny poród w prywatnej klinice, szkolenia online na urlopach rodzicielskich czy dofinansowanie pomagające w rozwijaniu pasji – to przykłady udogodnień oferowanych w ramach programów work-life balance.

Pokolenia X i Y nie chcą poświęcać swojego życia wyłącznie pracy i zostawać w niej po godzinach. Wolą rozwijać swoje zainteresowania i pasje oraz realizować marzenia, godząc pracę z życiem prywatnym. Właśnie temu służy wprowadzanie w firmach programów work-life balance.

Powodem, dla którego są one wdrażana przez pracodawców, jest też postęp technologiczny. Sprawia on, że pracownicy są w stałym kontakcie z firmą. Aby zrekompensować im zaangażowanie, pracodawcy oferują szereg benefitów. Im są one ciekawsze, tym większa szansa na przyciągnięcie najlepszych specjalistów. Jest to szczególnie ważne w obszarach, w których ich brakuje, takich jak IT czy sektor usług biznesowych.

Czytaj też: Rodzic jest lepszym pracownikiem. Dlaczego firmy nie pomagają mu zachować work-life balance?

- Wiele świadczeń wchodzących w zakres work-life balance wspiera rodziny, a zwłaszcza kobiety w ciąży. W niektórych firmach wolno im brać dzień wolny w tygodniu w ostatnich miesiącach przed porodem przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia. Dodatkowo mogą wraz ze swoim partnerem uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia, a nawet urodzić w prywatnej klinice bez ponoszenia kosztów. Co więcej, w czasie przebywania na urlopie macierzyńskim i urlopie wychowawczym pracownica ma dostęp do szkoleń online, co ułatwia jej powrót do pracy i odnalezienie się w obowiązkach po dłuższej nieobecności – mówi Joanna Kotzian z firmy HRK.

Czytaj też: Work-life balance to nie tylko liczba godzin. Co oferują pracodawcy?

W firmach jest coraz więcej singli, dlatego pracodawcy poszukują rozwiązań, które zaspokoją potrzeby również tych osób.

- Firmy oferują świadczenia, które zapewniają pracownikom dobrostan i są adekwatne do ich sytuacji życiowej. Pomoc w rozwijaniu pasji pracowników, dofinansowanie sportowych projektów, w których uczestniczą, ale też zapewnianie masaży w godzinach pracy, dostarczanie zdrowej żywności i szkolenia na tematy pozazawodowe to jedynie przykłady działań sprawiających, że także single czują się silniej związani z firmą – podkreśla Kotzian.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.