Włosi tracą cierpliwość. Mogą wpuścić 200 tysięcy migrantów do Europy, z prawem do pracy

Włosi mają rozważać, czy nie wykorzystać jednej z dyrektyw UE, by obejść procedury weryfikacji migrantów i ulżyć swojemu krajowi. Jeśli to się stanie, Europę może zalać, obecnie zatrzymana we Włoszech, fala aż 200 tysięcy migrantów. Co więcej, Włosi daliby im też prawo do pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Włosi tracą cierpliwość. Mogą wpuścić 200 tysięcy migrantów do Europy, z prawem do pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

17 lip 2017 13:35


• Groźba Włochów powinna być traktowana poważnie, bo jeśli Rzym się zdecyduje, do strefy Shengen trafią nie tylko migranci, ale ludzie z prawem do pracy czy opieki socjalnej.

• To rozwiązanie część komentatorów nazywa wręcz "bombą atomową", którą ma do dyspozycji włoska elita polityczna.

• Tylko w tym roku do Włoch przybyło około 86 tysięcy osób w ramach tzw. nielegalnej migracji z Bliskiego Wschodu.

 

Niemal z każdym miesiącem docierają do nas kolejne informacje powiązane z migracją. Raz są to wieści o powracających z Europy Zachodniej Polakach, a tym razem mamy informację z rejonu Morza Śródziemnego. Nie jest ona jednak optymistyczna, bo pobrzmiewa w niej groźba ze strony Włoch wobec Europy.

Jak donosiły zachodnie media, w tym brytyjski "Daily Mail", Włosi tracą cierpliwość wobec bierności Unii Europejskiej (UE) i jej starań o wspomaganie państw południa w walce z napływem nielegalnych migrantów. W związku z tym Rzym zagroził, że poszuka sposobu ułatwienia sobie sytuacji, która może otworzyć drogę do legalnego pobytu w Unii nawet 200 tysięcy osób przybyłych do Włoch z Afryki.

Migranci w Macedonii w czasie szturmu na ogrodzenie w 2016 roku, źródło: flickr.com/domena publiczna Migranci w Macedonii w czasie szturmu na ogrodzenie w 2016 roku, źródło: flickr.com/domena publiczna

- Wyżsi włoscy urzędnicy mają sprawdzać, czy nie można wykorzystać jednej z brukselskich dyrektyw tak, by przyznawać pozwolenia na pobyt dla migrantów - pisał brytyjski "Daily Mail" w poniedziałek (17 lipca).

To rozwiązanie mogłoby w teorii nawet pozwolić przybyłym ubiegać się o legalną pracę, prawa do lokali socjalnych czy dwuletnie prawa socjalne. Periodyk nie precyzuje dokładnie, o jakie prawa socjalne chodzi. Co więcej, osoby mające omawiane zezwolenie na pobyt, mogłyby legalnie przemieszczać się przez sferę Shengen, czego najbardziej obawia się część opinii publicznej, zwłaszcza we Francji czy w Niemczech.

To do tej pory tylko spekulacja, ale niejeden z komentatorów sytuacji społecznej w Europie ocenił to rozwiązanie "bombą atomową", którą ma do dyspozycji Rzym.

Włoscy politycy nie mówią propozycji "nie"

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Zeghar 2017-07-17 17:11:28

Spokojnie, Austryjacy już przećwiczyli blokowanie granicy z Włochami. Ćwiczyli też przywracanie kontroli na granicach. Szwajcarzy się zamkną. Francuzi się wk****ą na zalew z Afryki. A kierunek słoweński zirytuje Bałkany.