Wirth, KGHM: Badania i rozwój powinny być priorytetem dla polskich firm

Zdaniem Herbeta Wirtha Polska ma jeszcze pięć lat na wprowadzenie innowatorskich rozwiązań i technologii. To jedyny sposób na bycie konkrecyjnym na europejskim rynku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wirth, KGHM: Badania i rozwój powinny być priorytetem dla polskich firm

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 mar 2015 9:08


W rozmowie z "Financial Times" Herbert Wirth, prezes KGHM mówi, że polskie firmy rezygnując z inwestycji w rozwój i badania, ryzykują zaprzepaszczenie wzrostu gospodarczego ostatniej dekady.

Zaledwie 0,9 proc. PKB jest przeznaczone w Polsce na rozwój – to najmniej ze wszystkich gospodarek UE. To ponad dwukrotnie mniej niż wynosi średnia unijna (2 proc.). Niespełna jedna trzecia środków trafia do firm prywatnych.

Czytaj też: Automatyzacja całkowicie zmienia warunki pracy w górnictwie

Zdaniem Wirtha pomóc mogą środki uniijne, które po 2020 r. zmniejszą się. Zatem polskie spółki mają zaledwie pięć lat na wprowadzenie zaawansowanych nowatorskich technologii, jeśli chcą konkurować z Europą.

Podobnie uważa Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. Według niego Polska stanie się potęgą gospodarczą, jeśli zwiększymy nakłady na badania i rozwój i przestaniemy być tzw. montownią dla Europy Zachodniej.

Czytaj też: Polskie firmy skorzystają na dużych inwestycjach KGHM

Musimy zacząć rozwijać gospodarkę opartą na wiedzy. Polacy są bardzo pracowitym i mądrym narodem. Jako kraj postkomunistyczny potrzebujemy czasu, być może kolejnych 25 lat, na dogonienie Zachodu w kwestii zamożności i poziomu życia – uważa szef Work Service.

Jego zdaniem w procesie tym bardzo istotna jest rola pracodawców i HR . – Wspólnie powinniśmy dążyć do zatrzymania w kraju największych talentów, pozwolić im na stały rozwój i zmienianie świata. Mimo ogromnej roli, jaką odgrywa dziś technologia, cały potencjał do tworzenia wielkich rzeczy tkwi w ludziach – podkreśla Hanczarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Aldona 2015-04-01 17:57:19

Lem nano? potrzebuje więcej informacji na ten temat

Konrad G 2015-04-01 00:59:42

Statystyki wskazują, że zacznie ponad 1/3 przedsiębiorców nie zna instytucji, które mogłyby udzielić im pomocy w prowadzeniu biznesu. Oznacza to, że w razie niepowodzeń nie będą wiedzieli gdzie szukać wsparcia, prawdopodobnie nie są oni też zainteresowani optymalizacją i ulepszeniem swojej działalności, gdyż aktywnie nie poszukują zewnętrznych bodźców sprzyjających rozwojowi i budowaniu konkurencyjnej pozycji na rynku.

nanotechnolog 2015-03-24 14:51:07

Dużo o najnowszych technologiach można dowiedzieć się na lem-nano.pl