Wielozadaniowość może się sprawdzić, ale tylko w przypadku wybranych

0 0
Wielozadaniowość może się sprawdzić, ale tylko w przypadku wybranych

Stos papierów na biurku, a na komputerze otworzonych kilkanaście zakładek. Kilka zadań rozpoczętych, ale żadne nie jest dokończone. A czas ucieka niemiłosiernie. Nasuwa się pytanie, czy wielozadaniowość to sposób na efektywne działanie, czy raczej marnowanie cennego czasu?

Zheng Wang z Ohio State University, autorka badań Research News, obala mit większej produktywności wielozadaniowości. Z przeprowadzonych przez nią badań wynika, że efektywność pracowników zajmujących się jednocześnie kilkoma zadaniami nie zwiększa się, wręcz przeciwnie - maleje.

Skąd zatem poczucie, że wielozadaniowość przynosi lepsze efekty? Kiedy pracownik wykonuje kilka rzeczy naraz, unika monotonii. Różnorodność zadań sprawia, że czuje większą satysfakcję i zadowolenie. Badaczka podkreśla, że nie jest możliwe wykonanie czegoś na 100 proc., gdy nie poświęca się temu całkowitej uwagi.

- Przeciwnicy wielozadaniowości wskazują, że przerzucanie uwagi z jednego zadania na drugie jest bardzo czasochłonne. Powrót do przerwanego zadania wymaga cofnięcia się do wcześniejszych ustaleń i planów, co obniża efektywność, a w efekcie wydłuża czas poświęcony na zrealizowanie tego zadania. Nie rzadkie są także opinie, że wykonując kilka rzeczy jednocześnie, żadnej nie zrobimy dobrze - mówi Marta Buszko, menedżer HR w Outsourcing Experts Group.

Skoro praca nad kilkoma zadania jednocześnie powoduje, że pracownicy tracą czas, a wyniki ich pracy nie są bardziej produktywne, to dlaczego wielozadaniowy pracownik jest pożądany przez pracodawców?

Joanna Kozarzewska z HRK potwierdza, że firmy poszukują osób, które potrafią skupić się na kilku zadaniach w tym samym czasie. Podkreśla jednak, że kandydaci muszą umieć uporać się z kilkoma zadaniami i każde z nich efektywnie wykonać.

- Głównym powodem, dla których pracodawcy poszukują takich pracowników jest obniżenie kosztów. Taka osoba może podjąć się zadań, do których wykonania organizacja musiałaby zatrudnić kolejną osobę, a nawet firmę zewnętrzną. Co więcej, osoby te mogą rotować w strukturze, z powodzeniem przechodząc na różne stanowiska, co w perspektywie inwestowania w rozwój pracowniczy zatrzymuje kapitał w przedsiębiorstwie - tłumaczy Kozarzewska.

Ekspertka dodaje, że wielozadaniowość pozytywnie wpływa na lojalność wobec pracodawcy. Dzieki różnorodności podejmowanych zadań wzrasta poczucie sprawczości oraz odpowiedzialności za działalność biznesową firmy, a tym samym jej pozycję na rynku oraz zyski.

Z kolei Sebastian Popiel, członek zarządu People, mówi, że zainteresowanie wśród firm wielozadaniowymi kandydatami jest związana z nową, dynamiczną rzeczywistością biznesową, która wymusza dostosowanie się do zmian rynkowych, elastyczność i nastawienie na pracę projektową, zarówno ze strony pracowników, jak i rekrutujących pracodawców.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.