Większość menedżerów woli jasny podział obowiązków. Sposób Google`a to wyjątek?

0 0
Większość menedżerów woli jasny podział obowiązków. Sposób Google`a to wyjątek?

Co jest ważniejsze w drodze do sukcesu firmy - kultura organizacyjna czy strategia? I jak zarządzać jednym i drugim, kiedy wokół tyle się dzieje?

Artur Czynczyk, członek zarządu Budimeksu, nie wyobraża sobie, żeby bez strategii rozsądnie prowadzić firmę. - Myślę, że wiele firm, gdyby nie miało strategii, którą później przełożyłoby na działania, to nawet przy najlepszej na świecie kulturze organizacyjnej nie odniosłyby sukcesu - mówi.

Zdaniem ekspertów, kultura organizacyjna również jest ważna, ale sama w sobie nie jest gwarancją powodzenia. Aby była skuteczna, musi być wpisana w strategię. Odwrotne przypadki są bardzo rzadkie.

- Przykładem jest firma Google - nastawiona na wiedzę i innowacje. W swoją kulturę organizacyjną wpisane ma to, że pracownicy są nagradzani za innowacyjne rozwiązania i nie są karani, gdy odnoszą jakieś porażki - mówi Jan Karasek, dyrektor firmy doradczej KPMG w Polsce. - Trudno mi sobie natomiast wyobrazić, żeby taka kultura była dobra np. w firmie energetycznej czy w firmie Walmart, która stawia na jasny podział obowiązków - dodaje.

Z drugiej strony, kultura organizacyjna może stać się elementem budowy przewagi konkurencyjnej. - Firmy mogą mieć podobną strategię, iść w podobnym kierunku, ale to, co chcą osiągnąć, w dużej mierze zależy od tego, jakie mają zasoby i jakimi wartościami się kierują - mówi Karasek.

Dzięki kulturze organizacyjnej ludzie utożsamiają się z firmą, identyfikują z jej potrzebami, co jest szczególnie ważne, kiedy przychodzą trudne czasy i firma walczy o swoje być albo nie być na rynku.

- W tym roku dotknął nas spadek obrotów o ponad 20 proc. - z 6 miliardów zł do nieco poniżej 5 miliardów. Jednak wiedząc o tym, jaka jest nasza sytuacja i co nas czeka, już pod koniec 2012 r., wspólnie z prezesem Dariuszem Blocherem, zrobiliśmy rzecz bardzo prostą - spośród 5 tys. pracowników spotkaliśmy się z ok. 1,5 tysiąca i przedstawiliśmy im, jak wygląda sytuacja - mówi Artur Czynczyk.

- Dzięki temu ci ludzie wiedzieli co się dzieje, jak się do tego przygotować i jak działać. I ta energia, motywacja i lojalność wszystkich osób w firmie, pomogły zakończyć ten rok z sukcesem. Jego odzwierciedleniem jest sprzedaż Danwoodu za 240 mln zł, która w znaczny sposób poprawiła nasz wynik - dodaje.

- Jeśli stworzymy takie warunki pracy, że ludzie będą utożsamiali się z firmą, to zwiększymy swoją konkurencyjność, bo tym samym w zespole nie będzie oporu przed zmianami, a organizacja będzie w stanie dłużej przetrwać - zauważa z kolei Jarosław Czaja, prezes Future Processing.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.