Wal-Mart doprowadził do utraty 400 tys. miejsc pracy?

0 0
Wal-Mart doprowadził do utraty 400 tys. miejsc pracy?
Według EPI rosnący deficyt handlu USA prawdopodobnie całkowicie zniweluje skutki utworzonych miejsc pracy w Wal-Mart (Fot. Flickr, Mike Kalasnik, CC2.0)

Według amerykańskiej instytucji Economic Policy Institute import produktów z Chin zwiększany przez Wal-Mart w ostatnich latach kosztował Stany Zjednoczone ponad 400 tys. miejsc pracy.

– Deficyt handlu USA z Chinami wzrósł niemal czterokrotnie w latach 2001-2013. W 2013 r. wynosił 324,2 miliarda dolarów. Za 15,3 proc. tego wzrostu odpowiedzialny jest Wal-Mart, największy detalista świata – twierdzi amerykański think tank Economic Policy Institute (Instytut Polityki Ekonomicznej). – Doprowadziło to do utraty ponad 400 tys. miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych.

Według EPI Wal-Mart wspomagał w tym czasie nadużywanie prawa pracy w Chinach i ignorowanie międzynarodowych norm uczciwego handlu. Wspierał rozległy kanał sprzedaży tanich i dofinansowanych produktów do Stanów Zjednoczonych.

Wal-Mart stwierdził, że raport EPI nie jest wiarygodny. Firma zwróciła uwagę na miejsca pracy utworzone w całym łańcuchu dostaw, w logistyce i dystrybucji. Powołała się również na raport firmy doradczej Boston Consulting Group, według którego Wal-Mart do 2023 r. ma utworzyć 1 milion miejsc pracy w USA, wliczając 250 tys. stanowisk w samej firmie.

Sieć zapowiedziała również, że do 2023 r. zamierza przeznaczyć 50 mld dolarów na kupno amerykańskich produktów. Cel zwiększył się do 250 mld pod presją związków zawodowych.

– Rosnący deficyt handlu USA prawdopodobnie całkowicie zniweluje skutki utworzonych miejsc pracy w przeciągu dekady – uważa EPI. Think tank jest wspierany przez Amerykańską Federację Pracy i Kongres Organizacji Przemysłowych (AFL-CIO), która wspiera kampanie na rzecz lepszego traktowania pracowników Wal-Mart.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.