Wakacje: Urlop to stres? Jak odpocząć?

• Jedziesz na urlop i nie przestajesz odbierać służbowych telefonów i maili?
• Takie wakacje mogą zmęczyć bardziej niż praca.
• Jak naprawdę zostawić pracę w biurze i odpocząć?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wakacje: Urlop to stres? Jak odpocząć?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

21 cze 2016 12:30


Odpoczywanie od pracy przychodzi coraz trudniej. Paradoksalnie, kiedy zbliża się termin urlopu poziom stresu pracowników rośnie. Jedni i tak zabierają zadania ze sobą i z plaży odpisują na maile. Inni próbują nadgonić, starając się przed wakacjami zrobić wszystko to, co zrobiliby w tym czasie. Inni w końcu odpuszczają i nie biorą urlopu, bo nieobecność w pracy za bardzo ich stresuje.

Kiedy wakacje przynoszą więcej stresu niż praca, odbija się to na wszystkim i wszystkich dookoła: zdrowiu, rodzinie, relacjach ze znajomymi. Jak zafundować sobie prawdziwą przerwę od pracy?

Rozmawiaj

Warto przed urlopem ułatwić współpracownikom przejęcie swoich obowiązków. - Wystarczy dobrze przygotować swojego zastępcę, opisać swoje codzienne zadania, wdrożyć go w swoje sprawy. Dzięki temu, na plaży będziemy spokojni, że nasze zadania są w dobrych rękach. To zmniejszy lęk przed tym, że pod naszą nieobecność, coś się posypie – mówi Bartosz Struzik z MonsterPolska.pl.

Komputer nie ma prawa bytu podczas wakacji (fot. shutterstock) Komputer nie ma prawa bytu podczas wakacji (fot. shutterstock)

Deleguj zadania

Tę radę powinni wziąć sobie do serca menedżerowie i liderzy zespołów, których zwyczaje urlopowe wpływają na pracę innych.

Czytaj też: Urlop: Rozleniwienie w pracy? Jest sposób by zwiększyć wydajność pracowników

- Jeśli szef odpowiada na maile w ciągu pół godziny nawet, kiedy jest na wakacjach, pracownicy zakładają, że oczekuje się od nich tego samego. Przełożeni powinni raczej pozwolić pracownikom wykorzystać czas swojej nieobecności, na wykazanie się samodzielnością i umiejętnościami. To wyjdzie na dobre całemu zespołowi – wyjaśnia Struzik.

Odłącz się

Tu trzeba być stanowczym – komputer nie ma prawa bytu podczas wakacji. Po prostu nie. - Nie logujemy się do służbowej skrzynki, nie czytamy maili. Jakość odpoczynku będzie znacznie wyższa, kiedy odłączymy się od tych źródeł stresu – radzi ekspert MonsterPolska.pl.

W żadnym razie też nie przesyłamy współpracownikom zdjęć z egzotycznej plaży, kiedy oni ślęczą w biurze nad raportami. Może być to źle odebrane.

Ustal własne cele

Trzeba być też realistą i dobrze ocenić możliwości. Jeśli mamy za dużo zadań, może lepiej wziąć krótszy urlop niż się stresować na długim?

Plan na powrót

Łatwo dać się przytłoczyć w pierwszych dniach w pracy po wakacjach: tony maili, wiadomości głosowych i parada ludzi, którzy czegoś chcą na wczoraj. - Kiedy planujemy urlop, powinniśmy zaplanować też pierwsze dni po nim. Warto przede wszystkim zastrzec czas na spotkania i przeczytanie zaległej korespondencji. Jeśli dobrze przemyślimy, ile czasu zajmie nam ponowne wdrożenie się w pracę, będzie łatwiej – podpowiada ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.