W polskich komitetach audytu brakuje odpowiednich menedżerów

0 0
W polskich komitetach audytu brakuje odpowiednich menedżerów

Od pięciu lat w polskich spółkach jest obowiązek powoływania komitetów audytu. Tymczasem jakość ich składu pozostawia wiele do życzenia. Brakuje doświadczonych menedżerów i osób o zróżnicowanym wykształceniu.

Polska, w porównaniu z niektórymi państwami europejskimi, ma do nadrobienia zaległości dotyczące składów komitetów audytu. Tylko 48 proc. spółek WIG30 posiadających komitety audytu ma w składzie komitetu co najmniej jedną osobę z doświadczeniem w roli dyrektora finansowego.  

Czytaj też: Prezesi-weterani mają lepsze wyniki. Z czego to wynika?

W przypadku firm FTSE100 jest to 83 proc. spółek. W dodatku zaledwie 20 proc. z WIG30 należy jednocześnie do kilku komitetów audytu. 

- Zasiadanie w kilku komitetach audytu pozwala na wymianę doświadczeń i lepszy przepływ dobrych praktyk między spółkami. W Polsce, w porównaniu z dojrzałymi rynkami, mamy w tym względzie jeszcze spory dystans do nadrobienia - uważa Artur Żwak, partner w dziale audytu EY.

Tylko 56 proc. spółek WIG30 posiada członków komitetów audytu, którzy deklarują kompetencje związane z rachunkowością lub audytem (w tym także pełnieniem funkcji dyrektora finansowego w przeszłości), w porównaniu z 99 proc. w FTSE100.

Czytaj też: Prezeska lepsza od prezesa? Spółki stawiają jednak na mężczyzn

- Polskie komitety audytu powinny się zmieniać i profesjonalizować w obliczu stojących przez nimi wyzwań, w szczególności nadchodzących istotnych zmian w międzynarodowych standardach sprawozdawczości finansowej, roli jaką mają spełniać komitety audytu w procesie obowiązkowej rotacji audytorów, a także rosnących wymagań regulacyjnych - podkreśla Neil Hughes, partner zarządzający działem audytu w EY.

- Trzeba także pamiętać o tym, że przynajmniej jeden członek komitetu audytu musi mieć doświadczenie związane z rachunkowością lub audytem. W najlepiej funkcjonujących komitetach w Europie zasiadają osoby o zróżnicowanym i uzupełniającym się wykształceniu, których charakteryzuje jednocześnie dogłębna znajomość spółki i jej procesów - dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.