W polskich firmach nie ma miejsca na błędy pracowników

Mylić się to rzecz ludzka. Wydaje się jednak, że tej opinii większość pracodawców w Polsce nie tylko nie podziela, ale i wyraźnie daje to odczuć swoim pracownikom. Jedynie 44 proc. respondentów w ogólnopolskim sondażu przeprowadzonym przez Norstat na zlecenie Great Place to Work Institute Polska uważa, że ma prawo popełniać błędy w pracy. Czy więc Polak jest jak saper, który może pomylić się tylko raz?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W polskich firmach nie ma miejsca na błędy pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 paź 2013 12:34


Błędy popełniają nawet najlepsi i czasem nie warto robić z tego tragedii. Np. w firmie DreamWorks postanowiono docenić artystów, których ciężka praca nie zawsze owocuje ujęciem ich pomysłów w ostatecznej wersji filmu. Zorganizowano więc „stypę" dla uczczenia scen wyciętych z filmu. Pracownicy czytali wycięte teksty, wcielając się w bohaterów filmowych. Na koniec imprezy odrzucona lista dialogowa została ceremonialnie spalona i „pochowana".

Na model zarządzania dający pracownikowi prawo do popełniania błędów stawiają firmy, które dobrze radzą sobie na rynku i mają apetyt na jeszcze większe sukcesy. Firmy te wychodzą z założenia, że swoboda działania i możlwość wyciągania wniosków z ewentualnych pomyłek są korzystniejsze dla firmy niż represyjny system hamujący inicjatywę pracowników.

Pracownicy firm, które znalazły się na Liście Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2013 wydają się być świadomi takiej właśnie polityki swoich pracodawców. 74 proc. z nich spodziewa się zrozumienia ze strony przełożonych w przypadku popełnienia pomyłki. Jest to aż o 30 punktów procentowych więcej niż w przypadku średniej krajowej.

Warto zauważyć, że wśród Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce znalazły się firmy z różnych sektorów, a ponad jedną trzecią z nich w 2013 roku stanowią firmy produkcyjne. Jeśli przyjrzeć się wyróżnionym firmom z sektora IT - branży wyraźnie stawiającej na rozwiązania innowacyjne - to okazuje się, że już 81 proc. pracowników wykonuje swoją pracę z poczuciem swobody i prawem do popełniania błędów.

Jeszcze wyższe wskaźniki przyzwolenia na błędy występują w grupie 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie, wśród których znalazły się najlepsze firmy z 16 krajów europejskich, w tym z Polski. Wśród wyróżnionych firm znajduje się wiele podziwianych marek, firm odnoszących niepodważalne sukcesy, takich jak Microsoft, Mars, czy Danone.

- Każdy, kto chce osiągnąć sukces, zwłaszcza jeśli ma to być sukces spektakularny, musi liczyć się z możliwością porażki. Ta zależność stosuje się także do firm. Ważne, aby obawa przed popełnieniem błędu nie hamowała naturalnej kreatywności pracowników - mówi Maria Zakrzewski, prezes Instytutu Great Place to Work Polska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.