W naszej części Europy mało kobiet w zarządach

0 0
W naszej części Europy mało kobiet w zarządach
Jedynie 15,5 proc. dyrektorów zasiadających w zarządach 254 czołowych firm w regionie. Fot. mat. prasowe

Prawie 40 proc. wiodących firm w Europie Środkowej i Wschodniej nie ma w zarządzie ani jednej kobiety - wynika z raportu przedstawionego podczas Światowego Szczytu Kobiet, który odbywa się w Warszawie.

Światowy Szczyt Kobiet odbywa się od czwartku w Warszawie; potrwa do soboty. Spotkanie to nazywane jest kobiecym Davos - ze względu na tematykę, której dotyczy; poruszane są tam głównie problemy związane ze sprawami gospodarczymi, biznesowymi, ale także dotyczące globalnych trendów, tendencji na świecie - w gospodarce i na światowych rynkach pracy.

Raport przygotowała organizacja Corporate Women Directors International (CWDI), grupa badawcza z siedzibą w Waszyngtonie. Dotyczy on największych spółek giełdowych w regionie.

Jak wynika z raportu, kobiety stanowią jedynie 15,5 proc. dyrektorów zasiadających w zarządach 254 czołowych firm w regionie, co plasuje Europę Środkowo-Wschodnią daleko za Ameryką Północną (20,4 proc.), Europą Zachodnią (22,6 proc.) oraz Europą Północną (34,4 proc.).

"Jak na ironię, w Europie Środkowo-Wschodniej kobiety stanowią średnio 35 proc. pracowników na wyższych stanowiskach. Mamy więc duże grono wykształconych, doświadczonych kobiet, będących pracownikami wyższego szczebla, które mogą zostać członkami zarządu" - twierdzi Irene Natividad, przewodnicząca CWDI i prezydent Światowego Szczytu Kobiet, cytowana w komunikacie organizatorów spotkania.

Wśród krajów reprezentowanych w badaniu, liderem jest Łotwa z 27,2 proc. miejsc w zarządach zajmowanych przez kobiety w wiodących firmach - to 8 proc. więcej niż średnia w regionie. Kolejne państwa to Chorwacja (20,1 proc.), Bułgaria (19,7 proc.) i Słowenia (19,3 proc.).

W firmach, w których kobiety zajmują kluczowe stanowiska, 40,8 proc. to dyrektorzy zarządzający bądź członkowie kadry kierowniczej wyższego szczebla, zaś 15,5 proc. stanowią specjalistki z różnych dziedzin.

Najlepiej prezentującą się firmą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest łotewska Talsu Mezrupnieciba (wytwarzająca produkty drzewne) - ma 80 proc. kobiet w zarządach, na pięcioro dyrektorów cztery to kobiety.

Drugie miejsce zajmują bułgarska firma Industrial Holdings świadcząca usługi finansowe oraz Optima Telekom z Chorwacji. W obu firmach zarząd składa się w dwóch trzecich z kobiet.

"Wyniki firm z pierwszej dziesiątki są godne uwagi, jednak większość notowanych na giełdzie, przodujących firm w regionie nie posiada wcale bądź ma tylko jedną kobietę na stanowisku dyrektora" - podkreśla Natividad.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.