W HR Dzień Kobiet trwa cały rok. Kobiety dominują niezależnie od kapitału, kultury organizacyjnej czy wielkości firmy

Czyżby sprawdzały się lepiej w roli?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W HR Dzień Kobiet trwa cały rok. Kobiety dominują niezależnie od kapitału, kultury organizacyjnej czy wielkości firmy

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

8 mar 2015 0:01


Działy personalne są sfeminizowane. Czyżby kobiety lepiej sprawdzały się w roli HR-owców?

Przykładów nie trzeba szukać daleko. W agencji Antal International specjalizującej się w rekrutacji specjalistów i menedżerów około 80 proc. pracowników to kobiety.

- Wewnętrzny dział personalny również przoduje w tych statystykach, ponieważ w całości składa się z przedstawicielek płci pięknej. Zespół HR tworzą kobiety świadome swoich celów i posiadające jasno określone preferencje zawodowe. Jestem zdania, że branża HR jest stworzona dla takich osób, niezależnie od płci – mówi Marika Bucka, HR specialist z Antal International

Podobnie jest w firmie PwC, gdzie 70 proc. zespołu Human Capital stanowi płeć żeńska.

- W branży HR pracuję od blisko 11 lat i doświadczenie potwierdza, że zespoły działów personalnych w ogromnej większości są mocno sfeminizowane. Kobiety dominują w HR niezależnie od kapitału, kultury organizacyjnej czy wielkości firmy - mówi Rafał Maludziński, menedżer ds. rekrutacji i wizerunku pracodawcy w PwC.

Czytaj też: Tylko 30 proc. firm na świecie prowadzą kobiety. Ciągle też mniej zarabiają

Kobiety nie tylko mają przewagę liczebną, ale także odnoszą sukcesy w obszarze HR. Przykłady? W TVN dyrektorem ds. HR jest Agnieszka Trysła. Wcześniej stanowisko to obejmowała Joanna Malinowska-Parzydło. Również działem personalnym w Wirtualnej Polsce zarządza kobieta - Renata Wiśniewska. Z kolei Beata Stola jest dyrektorem ds. personalnych na Europę Środkową i Wschodnią w UPC.

Dlaczego HR wśród kobiet jest tak bardzo popularny? Opinie są podzielone. Niewątpliwie wpływa na to wybór studiów. Mężczyźni częściej niż kobiety wybierają kierunki techniczne, stronią zaś o kierunków "miękkich". Z raportu "Kobiety na politechnikach 2014" przygotowywanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wynika, że na uczelniach technicznych jest zaledwie 37 proc. płci żeńskiej, a na wielu wydziałach udział kobiet nie przekracza kilku procent.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zosia 2015-03-08 21:28:49

dla mnie też

Paulina 2015-03-08 20:22:20

Niezależnie od dnia kobiet w HRach nie ma miejsca na dyskryminację płci, stąd puenta wydaje mi się mało śmieszna.