wnp.pl

Volkswagen nagradza pracowników za pomysły racjonalizatorskie

0 0
Volkswagen nagradza pracowników za pomysły racjonalizatorskie
fot. VW

Pracownicy Volkswagena zgłosili w minionym roku 66 260 pomysłów racjonalizatorskich - to więcej niż kiedykolwiek w 65-letniej historii programu racjonalizatorskiego prowadzonego przez koncern.

W zakładach Volkswagena w Wolfsburgu, Brunszwiku, Salzgitter, Hanowerze, Emden i w Kassel, a także w Zwickau i w Chemnitz nagrodzono 21 739 pomysłów usprawniających pracę.

- Program innowacyjny to w koncernie Volkswagena instytucja o wielkim znaczeniu. Tworzą ją nasi pracownicy, którzy w ciągu 65 lat zgłosili ponad dwa miliony pomysłów. W przedsiębiorstwie obowiązuje specjalne porozumienie dotyczące programu racjonalizatorskiego, które w jasny i zrozumiały dla wszystkich sposób określa reguły z nim związane - od sposobu zgłaszania pomysłu, przez jego ocenę, aż do adekwatnego honorarium, powiedziała Gabriele Trittel, członkini rady pracowniczej odpowiedzialna w koncernie za program racjonalizatorski.

Na rzecz programu racjonalizatorskiego Volkswagena w całych Niemczech pracuje 50 ekspertów (w tym 17 w Wolfsburgu). Oprócz nich w zakładach VV są aktywni menedżerowie pomysłów, poddający ocenie wnioski racjonalizatorskie napływające od pracowników z poszczególnych działów przedsiębiorstwa. Od 1949 r. do końca 2014 r. pracownicy zakładów Volkswagena w Dolnej Saksonii, Saksonii i w Hesji zgłosili za pośrednictwem programu zarządzania pomysłami oraz analogicznego programu działającego w przeszłości 2 065 596 wniosków racjonalizatorskich. Firma zaoszczędziła dzięki nim 3,2 mld euro i wypłaciła honoraria w wysokości 550 mln euro.

Załoga VW już od 1949 r. angażuje się w ulepszanie przyszłościowych produktów oraz w usprawnianie procesów produkcyjnych w ramach programu zarządzania pomysłami, będącego niegdyś elementem systemu gwarantowania jakości. Każdego pracownika zachęcano do zgłaszania propozycji usprawniających pracę, przez co racjonalizowano proces produkcji, a także uzyskiwano wyższą jakość oraz produktywność. W ten sposób wykorzystywano potencjał innowacyjny załogi. Zachętą były honoraria oraz uznanie w oczach kolegów. Ocena zgłoszonych propozycji oraz ustalanie wysokości honorarium należało do komisji podlegającej zarządowi firmy. Zarząd i przedstawiciele załogi zachęcali pracowników do aktywności w tej dziedzinie. Po włączeniu programu racjonalizatorskiego pod koniec 1969 r. w zakres odpowiedzialności Działu Zarządu ds. Personalnych gwałtownie wzrosła liczba zgłaszanych pomysłów, przez co w ciągu roku niemal podwoiła się kwota oszczędności uzyskanych dzięki nim, osiągając wysokość ponad 10 mln marek. W ramach honorariów wypłacono wtedy 1 mln marek. W 1972 r. po raz pierwszy za szczególnie znaczący projekt racjonalizatorski pojedynczy pracownik otrzymał nagrodę 100 tys. marek, co dzisiaj odpowiada 51 129 euro.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • To mi się podoba ! Wprowadzono innowacje,zaoszczędzono i wypłacono tym co to wymyślili.Ciekaw jestem kiedy u nas tak będzie.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.