Uwaga na białe kołnierzyki. Oto profil polskiego oszusta korporacyjnego

0 0

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG, ponad połowa oszustów w garniturze to członkowie ścisłego zarządu. Na jakie straty narażają swoje firmy? Jak ich wykryć i się z nimi rozprawić?

KPMG przeprowadziło 596 dochodzeń w sprawach nadużyć gospodarczych wśród białych kołnierzyków, w wyniku którego powstał profil "polskiego oszusta w garniturze". Okazuje się, że bezpośrednie straty firm z tytułu nadyżyć gospodarczych dokonanych przez korporacyjnych oszustów, w 33 proc. badanych przypadków w Polsce przekroczyły milion dolarów. W 80 proc. nadużycia wystąpiły w przedsiębiorstwach prywatnych.

Czytaj też: Pracownicy oszukują i kradną, bo firmy są źle zarządzane

Co więcej, w przypadku ponad połowy przeprowadzonych przez KPMG audytów dochodzeniowych, korporacyjnymi oszustami okazali sie być członkowie ścisłego kierownictwa spółek (53 proc. badanych przypadków w porównaniu do 29 proc. na świecie). Co ciekawe, wśród dużej grupy młodszych oszustów znalazły się osoby pełniące funkcje kierownicze w departamentach sprzedaży/marketingu oraz zakupów, inaczej niż na świecie, gdzie prym wiódł dział finansowy.

W porównaniu do innych krajów, wiek osób popełniających nadużycia w Polsce jest bardziej zróżnicowany. Popełniane nadużycia zazwyczaj były dokonywane przez osoby w wieku 36-45 lat (33 proc.). Dominującym stylem zarządzania przestępców w białych kołnierzykach był natomiast styl autokratyczny (40 proc. wskazań w porównaniu do 20 proc. na świecie).

- W szeregu przeprowadzonych przez nas dochodzeniach, sprawcą nadużyć była osoba skupiająca pełnię władzy w firmie lub posiadająca olbrzymi wpływ na to, co się w niej dzieje. Osoby te często „dzielą i rządzą" w przedsiębiorstwach bez skrępowania i działają z wyjątkową premedytacją - mówi Agnieszka Gawrońska-Malec, dyrektor w zespole Zarządzania Ryzykiem Nadużyć, KPMG w Polsce.

- Działania te są obserwowane przez pracowników, którzy w obawie o utratę pracy milcząco akceptują nadużycia. W takich przypadkach nieoceniona jest możliwość anonimowego zaraportowania zaobserwowanych nieprawidłowości, np. do przedstawicieli właścicieli, czy niezależnej komisji zajmującej się zagadnieniami z zakresu etyki. Coraz więcej spółek wdraża takie rozwiązania i odnosi realne korzyści z wczesnego identyfikowania nadużyć i innych nieprawidłowości - dodaje.

Uważaj - polski oszust działa szybko i skutecznie

Wyniki raportu wykazują, że większość korporacyjnych oszustów była pracownikami organizacji, które stały się ich ofiarami (93 proc. badanych przypadków). Wskaźnikiem, który zdecydowanie odróżnia Polskę od trendów na świecie, jest staż zatrudnienia w danej organizacji - dla prawie połowy oszustów był krótszy niż 4 lata.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.