Ustawa deweloperka: Zmiany doprowadzą firmy do bankructwa?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce wprowadzić zmiany w ustawie deweloperskiej. Deweloperzy wskazują jednak, że może doprowadzić do fali bankructw małych rodzinnych przedsiębiorstw.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa deweloperka: Zmiany doprowadzą firmy do bankructwa?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 gru 2017 8:44


• UOKiK pracuje nad nowelizacją ustawy deweloperskiej by kupujący mieszkania byli lepiej chronieni.

• Bank dokładnie skontroluje budującego. Będą też regulacje dotyczące umów rezerwacyjnych.

• Dodatkowo umowa deweloperska miałaby objąć nie tylko mieszkanie, ale i miejsce postojowe w garażu podziemnym.

• Nowe prawo miałaby objąć także zakup gotowych mieszkań, które dotąd nie były nim objęte

Dzięki zmianom miałyby zostać zlikwidowane otwarte rachunki powiernicze nieposiadające ani gwarancji bankowej, ani ubezpieczenia, lepiej mają być chronione także pieniądze kupującego przed bankructwem banku - informuje "Rzeczpospolita".

Dodatkowo umowa deweloperska miałaby objąć nie tylko mieszkanie, ale i miejsce postojowe w garażu podziemnym. Podobnie będzie z nabyciem boksów rowerowych czy udziałów w działce, po której biegnie osiedlowa ulica. Nowe prawo miałaby objąć także zakup gotowych mieszkań, które dotąd nie były nim objęte - podaje "Rzeczpospolita".

Jak wynika z ustaleń gazety, kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym będzie mógł wpłacać pieniądze na rachunek zamknięty (wówczas deweloper otrzyma pieniądze po zakończeniu inwestycji) lub na rachunek otwarty (w takiej sytuacji pieniądze byłyby wypłacane w miarę postępu robót). Oba rachunki posiadałyby gwarancję bankową lub ubezpieczeniową, co oznaczałoby likwidację otwartych rachunków nieposiadających zabezpieczenia.

Czytaj też: Mieszkanie najlepszym sposobem na lokowanie pieniędzy

Deweloperzy wskazują jednak, że zmiana może doprowadzić do fali bankructw małych rodzinnych przedsiębiorstw. Jak wskazywał w "Rz" Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich "na rynku zostaną duże międzynarodowe firmy". Zdaniem deweloperów w efekcie zmian przepisów zostaną zamknięte tylko rachunki powiernicze, natomiast rachunki otwarte z ubezpieczeniem oraz gwarancją bankową "będą tak jak dziś istnieć tylko na papierze". "Obecnie żadna firma ubezpieczeniowa ani bank nie posiadają takich produktów w swojej ofercie i raczej nie zanosi się, by je wprowadziły, bo to się im nie opłaca" - uważa Płochocki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.