Twórcy mogą się starać o wsparcie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

Twórcy i producenci filmowi mogą się starać o wsparcie finansowe z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Zarząd Województwa przeznaczył na ten cel 500 tys. zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Twórcy mogą się starać o wsparcie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

14 lis 2017 17:30


Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział podczas konferencji, że utworzenie 1 stycznia 2017 roku Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego pokazało, iż była to trafna decyzja. "Decyzja dojrzewała przez kilka lat. Wniosków o dofinansowanie produkcji filmowych było zawsze sporo. Za sprawą powołania funduszu przemawiały przede wszystkim realizacje filmów na Warmii i Mazurach, których było wiele i dzięki, którym region zyskał promocję"- podkreślił marszałek.

Zaznaczył, że I edycja konkursu na wsparcie produkcji filmowych okazała się sukcesem, ponieważ dofinansowanie zyskał obraz fabularny "Cicha Noc" w reż. Piotra Domalewskiego, który zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W środę (15 listopada) premiera tego filmu odbędzie się w Olsztynie. Z zapisów umowy o wsparciu wynika bowiem, że premiera filmu odbywa się w regionie, z funduszu którego obraz zyskał dofinansowanie. Zaproszeni goście będą mogli przed pokazem filmu, spotkać się z twórcami w tym z reżyserem Piotrem Domalewskim oraz aktorami.

Wszystkie zdjęcia, plenery i wnętrza do filmu "Cicha Noc" realizowano na Warmii. Materiał zdjęciowy powstał w niecałe 30 dni, od lutego do kwietnia 2017 roku. Debiut fabularny Piotra Domalewskiego został nagrodzony główną nagrodą na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Grającemu postać głównego bohatera Dawidowi Ogrodnikowi jurorzy przyznali nagrodę za najlepszą rolę męska. Film trafi do kin 24 listopada 2017 roku.

Na początku listopada Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy ogłosił II konkurs na wsparcie finansowe produkcji filmowych. Podobnie jak w 2017 r. Zarząd Województwa przeznaczył na ten cel 500 tys. zł. Dotacje otrzymają najlepsze projekty wyłonione przez komisje konkursową, wcześniej rekomendowane przez grono ekspertów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.