To w tych firmach chcą pracować menedżerowie. Oto najbardziej pożądani pracodawcy w Polsce

0 0
To w tych firmach chcą pracować menedżerowie. Oto najbardziej pożądani pracodawcy w Polsce
Menedżerom marzy się praca m.in. w takich firmach jak: TVN, IBM, BMW. Ikea, Orlen, Lotos czy PGE. (fot. pixabay)

PZU, IBM, EY, Mars, Facebook i Skanska to tylko niektóre z grona 63 firm, wyróżnionych w szóstej edycji badania "Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów" realizowanego przez firmę Antal. Jakie inne marki znalazły się w gronie najlepszych?

O przyznaniu tytułów zadecydowały głosy blisko 3,5 tys. specjalistów i menedżerów z całego kraju reprezentujących różne branże. Unikalną cechą badania jest to, że jako preferowane miejsce pracy respondenci mogą wskazać dowolną firmę. Do grona laureatów trafiają więc pracodawcy, którzy skutecznie budują swój employer branding.

Najlepsi w swoich branżach

Specjaliści i menedżerowie wytypowali najbardziej pożądanych pracodawców w czternastu branżach. 28 z 63 laureatów to firmy, których nie było w ubiegłorocznym zestawieniu. W branży bankowości, ubezpieczeń i instytucji finansowych jedynie PZU utrzymało się w gronie laureatów. Wyróżnione zostały łącznie cztery firmy ubezpieczeniowe i jeden bank.

Zupełnie inna sytuacja ma miejsce w branży IT i telekomunikacji. Choć ten sektor biznesowy należy do najbardziej innowacyjnych i dynamicznie zmieniających się w czasie, nie ma to przełożenia na zmiany w preferencjach pracowników. Google, IBM i Microsoft (dokładnie w tej kolejności) zajmują wspólnie podium już po raz czwarty, zaś Apple i Samsung jedynie zamieniły się miejscami względem ubiegłego roku.

Warto też wspomnieć o branżach, w których niekwestionowani liderzy zdecydowanie dominują nad pracodawcami z kolejnych miejsc w rankingu. Sytuacja ta pojawia się w przypadku wspomnianej wcześniej firmy Google, jednak najwyraźniej widać to w consultingu, gdzie EY zdobył aż 40 proc. głosów specjalistów i menedżerów (patrz tabela wyżej).

Podobnymi sukcesami w swoich branżach mogą też pochwalić się Mars Polska, Facebook i Skanska.

Jeśli chodzi o handel detaliczny i e-commerce, liderem jest Ikea, a w branży opieki zdrowotnej, farmacji i sprzętu medycznego, najbardziej pożądanym pracodawcą jest firma Roche.

Przeprowadzane co roku przez Antal badanie, to również okazja do przyjrzenia się zmianom w postawach pracowników. Wyniki tegorocznego badania wskazują na znaczący spadek wysokości wynagrodzenia jako kryterium wyboru miejsca pracy. Co jest zatem ważniejsze? Wielkość i prestiż firmy, styl zarządzania i kultura organizacyjna oraz innowacyjność.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • ja bym dodała parę innych firm, ale wiadomo że w rankingu wszyscy się nie zmieszczą. poza tym, dopiero zaczynam swoją przygodę z poważnymi firmami. teraz jestem na stażu w impelu i nie powiem- chętnych było sporo żeby się dostać :) ale było warto, bo to czego teraz się uczę zaprocentuje mi w przyszłości. solidne podstawy i dużo praktyki. dobrze spędzony czas!
 • Najbardzie miarodajne są badania prowadzone wśród pracowników na temat obecnego pracodawcy. AON Hewitt prowadziło takie badania ale nieliczni pracodawcy chwalą się wynikami ;)
 • Najbardziej pożądany nie znaczy najlepszy pracodawca w danej kategorii. To, że aż tyle osób chciałoby pracoważ w powyższych firmach nie znaczy, że Ci którzy już tam pracują są również tak rozentuzjazmowani swoją firmą. Dla pełnego obrazu tej analizy przydałaby się statystyka jaki procent respondentów zagosował na sojego obecnego pracodawcę, a jaki na inną firmę ;)

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.