To pracownicy mają wpływ na jakość restrukturyzacji

0 0
To pracownicy mają wpływ na jakość restrukturyzacji

Restrukturyzacje są nie lada wyzwaniem dla pracodawców. Jak sprawić, żeby tego rodzaju procesy zakończyły się sukcesem, a ich skutki jak najmniej odbiły się na firmie?

Okazuje się, że w Polsce coraz częściej pracodawcy odchodzą od radykalnych zwolnień. - Firmy chętnie proponują pracownikom alternatywne zatrudnienie, przykładowo poprzez zmianę umowy lub modelu pracy - mówi Beata Domagalska, partner zarządzający 2mgroup.

Z raportu firmy 2mgroup wynika, że przedsiębiorstwa są coraz bardziej świadome jak duży wpływ na jakość realizowanych restrukturyzacji ma czynnik ludzki. - Firmy dążą do tego, aby pracownicy byli świadomi przyczyn zachodzących w spółce zmian i włączali się w proces - wyjaśnia Domagalska.

Piotr Rawski, wspólnik, adwokat Baker & McKanzie Krzyżowski i Wspólnicy podkreśla, że restrukturyzacja to proces wrażliwy społecznie. Jego zdaniem bezproblemowa reorganizacja to taka, która nie prowadzi do sporów. - Warto już na samym początku angażować w proces związki zawodowe. Utrzymanie dobrych relacji ze związkowcami nie ogranicza się tylko do „tu i teraz", ale będzie miały wpływ na przyszłą współpracę - dodaje.

O tym, że zarządzanie zmianą wpływa na pracowników, mówi również Dariusz Daniluk, prezes PS Trade Trans, który zaznacza, że zwalnianie jest problemem nie tylko dla personelu, ale również dla pracodawców. Istotne jest kiedy i w jaki sposób szefowie przekazują tego rodzaju informacje kadrze. - Sposób zwalniania ma większe znaczenie dla tych, którzy zostają w firmie niż dla tych, którzy odchodzą - komentuje Daniluk.

Artykuł powstał po panelu dyskusyjnym „Efektywne restrukturyzacje", który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.