To, jakie jest pokolenie Y, to „zasługa” pokolenia X…

0 0
To, jakie jest pokolenie Y, to „zasługa” pokolenia X…

Świetnie wykorzystują nowinki technologiczne, ale nie myślą autonomicznie. Nie szukają autorytetów, a własnych szefów postrzegają jak równych sobie, tylko z nieco szerszymi kompetencjami. Skąd taka postawa młodych na rynku pracy?

Jak zauważył podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Jan Karasek, dyrektor KPMG w Polsce, sprawcą takiego stanu rzeczy jest pokolenie X.

- Rodzice pokolenia Y żyli w czasach, w których mogli szybko awansować, robić karierę. Ich dzieci to obserwowały i teraz oczekują od rynku tego samego - powiedział. - Niektórzy z nich byli natomiast świadkami jak po 30 latach spędzonych w jednym zakładzie pracy, nagle ktoś ją tracił. Dlatego też nie mają zaufania do pracodawców - dodał.

Jego zdaniem nie bez znaczenia jest też kwestia samego wychowania, które z nakazowego, stało się „tłumaczeniowe". To owocuje tym, że pokolenie Y oczekuje w pracy relacji partnerskich, a dobra atmosfera pracy jest dla nich kluczowym czynnikiem generującym ich przywiązanie i lojalność wobec firmy.

Czy w związku z tym model zarządzania w firmach powinien się zmienić?

- Menedżerowie ciągle w Polsce kładą nacisk na aspekty twarde, tymczasem w kontakcie z pokoleniem Y, powinni wziąć przykład od swoich kolegów z Zachodu i bardziej skupiać swoją uwagę na aspektach miękkich, które do tej pory ignorowali - podkreślił Karasek.

Artykuł powstał po debacie „Zarządzanie - firma 2020", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.