Team building w firmie, czyli co zrobić, by stworzyć świetny zespół

Zespół pracowników z jednej strony jest jak rodzina, a z drugiej strony - jak... maszyna. Tylko zintegrowany i lubiący się skład będzie działał sprawnie i efektywnie. Aby to uzyskać, trzeba od początku w firmie wprowadzać elementy team buildingu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Team building w firmie, czyli co zrobić, by stworzyć świetny zespół

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

18 gru 2014 13:19


Święta zbliżają się wielkimi krokami. Czuje się to, nie tylko patrząc na wystrój galerii handlowych lub słuchając popularnych rozgłośni radiowych, ale też... pracując.

Coraz częściej pojawia się zarówno temat urlopów, przerw, wolnych dni, jak i firmowych wigilii. Okazuje się, że te ostatnie cechuje coś więcej niż wymiar tradycyjny, bowiem stanowią jeden z przykładów działań, które kryją się pod pojęciem integracji i team buildingu.

Czytaj też: Dwa albo dwieście metrów nad ziemią, czyli szkolenie w dowolnej wersji

Wyobraź sobie wyprawę do niebezpiecznej, leśnej głuszy, w której nigdy dotąd nie byłeś. Przemierzając ją, nie masz pewności, co przyniesie kolejny krok i jak poradzisz sobie z ewentualnym zagrożeniem.

Na pewno łatwiej byłoby Ci, mając wsparcie innych ludzi. Więcej par rąk, nóg oraz oczu oznacza więcej siły, możliwości i mniejsze poczucie niepewności. W idealnej sytuacji znasz każdą z tych osób, wiesz, jakie są jej mocne i słabe strony, możesz na niej polegać.

Podobnie w pracy: jeżeli zależy nam na efektywności wykonywanych działań, nie możemy pozostawiać pracowników samych sobie.

Musimy najpierw stworzyć odpowiedni zespół, a następnie zadbać, aby jego członkowie nawet jeżeli nie zaprzyjaźnią się, to będą się szanowali, potrafili ze sobą współpracować i przede wszystkim – znali się.

W warunkach funkcjonowania międzyludzkiego to, że kogoś znamy, nie oznacza jednak, iż posiadamy tylko umiejętność wskazania go wśród tłumu na ulicy i podania jego imienia. To także przewidzenie jego reakcji na określony komunikat, świadomość wad i zalet, rozpoznawanie nastroju.

Czytaj też: Experiential learning, coaching, czyli trendy na 2013 rok

Każda z tych rzeczy jest bardzo ważna przy budowaniu wszystkich społeczności, począwszy od rodziny, poprzez szkolne klasy, a na pracowniczych działach skończywszy. W żadnym z tych środowisk uzyskanie pożądanego stanu znajomości i identyfikacji nie obędzie się bez integracji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Anastazja 2015-05-21 12:04:59

Bardzo ciekawa pozycja. Brakuje takich książek na polskim rynku, które pokazują nasze realia, naszą rzeczywistość i opierają się o fajne, niewynaturzone przykłady. Polecam!

Roger Kamiński 2015-02-26 17:07:32

Stworzenie skutecznego, dobrze działającego zespołu jest bardzo trudne. Borykam się z tym problemem od roku. Niezwykłą umiejętnością jest pogodzenie wszystkich oczekiwań i pomysłów poszczególnych członków. Kilka dni temu skończyłem czytać książkę "Lider Sprzedaży" Robert Zycha. Warto zajrzeć, żeby znaleźć ciekaw porady dotyczące tego, w jaki sposób motywować zespół do działania.