Te rozwiązania zdecydowanie zwiększają produktywność

0 0
Te rozwiązania zdecydowanie zwiększają produktywność

Wydajność połączona z jakością oraz gotowość na innowacje i zmiany to klucz do nowoczesnej gospodarki. Czy można to osiągnąć w polskich warunkach? Jak zdobyć przewagę konkurencyjną nie bazując tylko na niskich kosztach pracy?
W niejednej polskiej firmie drzemie ogromny potencjał.

Globalna konkurencja, kryzysy finansowe i polityczne, presja na coraz krótsze cykle produkcyjne, coraz wyższe standardy jakości oraz ciągłą dywersyfikację produktów i usług, jak również konieczność zdobywania nowych rynków zbytu – to wyzwania, które stoją przed wieloma polskimi przedsiębiorstwami z różnych branż.

Bezpardonowa walka na ceny zostawia mało przestrzeni dla innowacyjności, jednak polskie firmy w coraz większym stopniu stawiają na jakość jako na najważniejszy czynnik budowania przewagi konkurencyjnej. Widać to nawet w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. To trend tym istotniejszy, że rozwój naszej gospodarki w kolejnych latach będzie zależał w znacznej mierze od eksportu. W tym przypadku najważniejsza jest umiejętność dostosowania się do wymagań i potrzeb docelowego rynku.

Czytaj też: Raport: motywacja pracowników zwiększa innowacyjność firm

Do tej pory jednym z najważniejszych motorów wzrostu naszej gospodarki były niskie koszty pracy. Ten etap się kończy. Eksperci i ekonomiści są zgodni, że stabilny wzrost w kolejnych latach zależy od tego, czy polskie firmy będą bardziej innowacyjne i elastyczne. Na tym buduje się wydajność w nowoczesnych gospodarkach i na globalnym rynku.

– Konieczność dywersyfikacji i wprowadzania ciągle nowych produktów dotyczy dziś zdecydowanej większości branż. W równym stopniu przemysłu wysokiej technologii, na przykład branży farmaceutycznej, jak i dziedzin tradycyjnych, na przykład branży spożywczej – mówi Marcin Stachowiak z firmy Staufen. – Obserwujemy dziś dwa na pozór przeciwstawne trendy. Z jednej strony, globalizacja i konsolidacja rynków wymuszają standaryzację produktów i usług. Z drugiej strony, oczekiwania klientów są coraz bardziej zindywidualizowane. Uzyskanie trwałej pozycji na rynku w coraz większym stopniu zależy od elastyczności firmy.

Czytaj też: Jakość czy innowacyjność? Oto jest pytanie

Innowacje zawsze dają ogromną przewagę konkurencyjną. 100 lat temu światową gospodarkę zrewolucjonizował Ford, wprowadzając produkcję taśmową, dzięki czemu na długo zdominował rynek motoryzacyjny. W drugiej połowie XX w. podobną rewolucję rozpoczęła Toyota, wprowadzając ideę „szczupłego zarządzania” (lean management).

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.