Tauron, analiza sytuacji: Nie będzie zwolnień, ani obniżki płac

• Resort energii analizuje sytuację w grupie Tauron, w tym inwestycje rozpoczęte w poprzednich latach.
• Planowane są też zmiany organizacyjne, które mają pozwolić lepiej wykorzystać potencjał tego podmiotu - powiedział w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tauron, analiza sytuacji: Nie będzie zwolnień, ani obniżki płac

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

22 cze 2016 13:36


Przyznał, że sytuacja finansowa grupy jest trudna, ale nie jest planowana redukcja zatrudnienia czy obniżka płac.

O sytuację w Tauronie pytali w środę (22 czerwca) w Sejmie posłowie Barbara Chrobak i i Jarosław Porwich (Kukiz 15). "Jakie są przyczyny ogromnego, wynoszącego 8 mld zł zadłużenia grupy Tauron Polska Energia? Jakie działania podjął nadzór właścicielski aby ustalić te przyczyny i jakie kroki podjął, by ustalić winnych tego stanu rzeczy i pociągnąć ich do odpowiedzialności" - pytała posłanka Chrobak.

Chciała też dowiedzieć się m.in. czy nadzór właścicielski badał zasadność przedsięwzięć inwestycyjnych grupy w latach 2011-2015 oraz czy sprawdzał zasadność umów zawieranych przez zarząd spółek grupy z firmami zewnętrznymi m.in. na szkolenia czy doradztwo.

Tobiszowski powiedział, że jego resort sprawuje nadzór właścicielski nad grupą kapitałową Tauron od 1 kwietnia. Od końca tego miesiąca trwa analiza sytuacji finansowej i jej przyczyn. "Trzeba zgodzić się, że bardzo poważny podmiot energetyczny na polskim rynku, i nie tylko na polskim rynku gospodarczo-energetycznym, jest rzeczywiście w trudnej sytuacji finansowej" - powiedział.

Czytaj też: Tauron Ciepło: Inspektor i siedem innych osób oskarżonych o korupcję

Dodał, że przedmiotem dotychczas przeprowadzonej analizy były inwestycje rozpoczęte od roku 2010 oraz przejmowanie podmiotów do grupy kapitałowej Tauronu. Chodzi o sprawdzenie, czy inwestycje te były zasadne i nie miały opóźnień, bo to właśnie opóźnienia pogłębiają trudności finansowe - wskazał.

Odpowiadając na pytanie dotyczące współpracy z podmiotami zewnętrznymi, wiceminister poinformował, że resort energii poprosił zarząd Tauronu o przedstawienie list tych firm. "Rzeczywiście koszta są duże, nie zawsze współmierne do efektywności, ale to zjawisko dosyć powszechne. To mamy także w spółkach sektora węgla kamiennego, też zauważamy, że podmioty dosyć aktywne w doradzaniu, w pisaniu pewnych koncepcji nie zawsze sprawiały, że te dokumenty były efektywnie wykorzystywane" - wskazał Tobiszowski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.