Tam pracodawcy są najlepiej oceniani

Opolanie najlepiej w kraju oceniają pracodawców, u których pracują - wynika z raportu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Przy ocenianiu przedsiębiorców Polacy kierują się głównie stereotypami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tam pracodawcy są najlepiej oceniani

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 lip 2013 16:05


Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zorganizowała w Opolu konferencję pod nazwą "Przedsiębiorcy na Opolszczyźnie, przedsiębiorcy w kraju - szanse i wyzwania". W jej trakcie zaprezentowano wyniki badań dotyczących poprawy wizerunku przedsiębiorców.

"Wizerunek nie jest najlepszy, choć nastąpiła poprawa. W dalszym ciągu panuje pogląd, że przedsiębiorca to krwiopijca, zły kapitalista, który liczy tylko zyski, a nie dba o pracownika" - powiedział Zbigniew Maciąg z PKPP Lewiatan.

Mieszkańcy Opolszczyzny najczęściej określają przedsiębiorców słowem "zamożny" - 84 proc. (średnia w kraju to 80 proc.). Widzą ich także jako "ludzi, którzy pracują więcej niż inni". Natomiast grubo poniżej średniej krajowej opolscy przedsiębiorcy są oceniani jako "pożyteczni dla społeczeństwa" - 59 do 73 proc. i "lubiani" 40 do 49 proc.

"Generalnie na Opolszczyźnie przedsiębiorcy są oceniani powyżej średniej krajowej. Najgorzej jest natomiast w województwach Podkarpackim i Świętokrzyskim" - mówił Maciąg.

Jeśli przedsiębiorca chce się cieszyć dużym prestiżem, to najlepiej by był właścicielem dużego zakładu, zasiadał w jego kadrze kierowniczej lub był biznesmenem znanym z mediów. Najmniejszym prestiżem cieszą się właściciele małych firm i sklepikarze. Na Opolszczyźnie te dane są i tak znacznie wyższe od średniej krajowej. W przypadku właściciela małej firmy prestiżem cieszą się oni u 37 proc. opolan, przy 32 proc. średniej dla Polski.

Sklepikarze są z kolei poważani przez trzech na dziesięciu opolan. Średnia dla kraju to 15 proc. "Opolanie zdecydowanie lepiej postrzegają sklepikarzy. Jest region, w którym cieszą się oni uznaniem jedynie 4 proc. mieszkańców" - powiedział Maciąg, ale nie podał, o który region chodzi.

"Niskie oceny drobnych przedsiębiorców są niepokojące, tym bardziej, że zdecydowana większość polskich firm, to właśnie małe firmy" - dodał. Maciąg zauważył, że gdy Polacy są pytani o "jakiegoś" przedsiębiorcę, to górę biorą stereotypy. Bardzo wysoko oceniamy zaś tych, u których pracujemy.

Oceny własnych pracodawców na Opolszczyźnie są najwyższe w kraju. 49 proc. respondentów pytana o to czy generalnie pracodawca terminowo reguluje płace odpowiedziała, że tak. Z kolei opolanie zapytani o swoich pracodawców odpowiedzieli "tak" aż w 90 proc. przypadków.

Podobne wyniki osiągnięto przy pytaniach o prowadzenie dokumentacji czasu pracy i przestrzeganie bhp. Dyrektor Departamentu Rozwoju Organizacji PKPP Lewiatan Paweł Kaczmarczyk zauważył, że Opolszczyzna jest bardzo przedsiębiorczym regionem.

"Co 18 minut powstaje tu nowa firma, a co trzecia jest zakładana przez kobietę. To jeden z najlepszych wyników nie tylko w Polsce, ale też w Europie" - powiedział.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.