Tam pracodawcy są najlepiej oceniani

0 0
Tam pracodawcy są najlepiej oceniani

Opolanie najlepiej w kraju oceniają pracodawców, u których pracują - wynika z raportu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Przy ocenianiu przedsiębiorców Polacy kierują się głównie stereotypami.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zorganizowała w Opolu konferencję pod nazwą "Przedsiębiorcy na Opolszczyźnie, przedsiębiorcy w kraju - szanse i wyzwania". W jej trakcie zaprezentowano wyniki badań dotyczących poprawy wizerunku przedsiębiorców.

"Wizerunek nie jest najlepszy, choć nastąpiła poprawa. W dalszym ciągu panuje pogląd, że przedsiębiorca to krwiopijca, zły kapitalista, który liczy tylko zyski, a nie dba o pracownika" - powiedział Zbigniew Maciąg z PKPP Lewiatan.

Mieszkańcy Opolszczyzny najczęściej określają przedsiębiorców słowem "zamożny" - 84 proc. (średnia w kraju to 80 proc.). Widzą ich także jako "ludzi, którzy pracują więcej niż inni". Natomiast grubo poniżej średniej krajowej opolscy przedsiębiorcy są oceniani jako "pożyteczni dla społeczeństwa" - 59 do 73 proc. i "lubiani" 40 do 49 proc.

"Generalnie na Opolszczyźnie przedsiębiorcy są oceniani powyżej średniej krajowej. Najgorzej jest natomiast w województwach Podkarpackim i Świętokrzyskim" - mówił Maciąg.

Jeśli przedsiębiorca chce się cieszyć dużym prestiżem, to najlepiej by był właścicielem dużego zakładu, zasiadał w jego kadrze kierowniczej lub był biznesmenem znanym z mediów. Najmniejszym prestiżem cieszą się właściciele małych firm i sklepikarze. Na Opolszczyźnie te dane są i tak znacznie wyższe od średniej krajowej. W przypadku właściciela małej firmy prestiżem cieszą się oni u 37 proc. opolan, przy 32 proc. średniej dla Polski.

Sklepikarze są z kolei poważani przez trzech na dziesięciu opolan. Średnia dla kraju to 15 proc. "Opolanie zdecydowanie lepiej postrzegają sklepikarzy. Jest region, w którym cieszą się oni uznaniem jedynie 4 proc. mieszkańców" - powiedział Maciąg, ale nie podał, o który region chodzi.

"Niskie oceny drobnych przedsiębiorców są niepokojące, tym bardziej, że zdecydowana większość polskich firm, to właśnie małe firmy" - dodał. Maciąg zauważył, że gdy Polacy są pytani o "jakiegoś" przedsiębiorcę, to górę biorą stereotypy. Bardzo wysoko oceniamy zaś tych, u których pracujemy.

Oceny własnych pracodawców na Opolszczyźnie są najwyższe w kraju. 49 proc. respondentów pytana o to czy generalnie pracodawca terminowo reguluje płace odpowiedziała, że tak. Z kolei opolanie zapytani o swoich pracodawców odpowiedzieli "tak" aż w 90 proc. przypadków.

Podobne wyniki osiągnięto przy pytaniach o prowadzenie dokumentacji czasu pracy i przestrzeganie bhp. Dyrektor Departamentu Rozwoju Organizacji PKPP Lewiatan Paweł Kaczmarczyk zauważył, że Opolszczyzna jest bardzo przedsiębiorczym regionem.

"Co 18 minut powstaje tu nowa firma, a co trzecia jest zakładana przez kobietę. To jeden z najlepszych wyników nie tylko w Polsce, ale też w Europie" - powiedział.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.