Szykują się zmiany w zawodach architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty

Od 1 września rozpoczęły się konsultacje publiczne projektów ustaw regulujących funkcjonowanie zawodów architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szykują się zmiany w zawodach architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

1 wrz 2017 18:38


Projektowana ustawa o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach porządkuje status prawny trzech najważniejszych zawodów w procesie gospodarowania przestrzenią i realizacji inwestycji. Projekt utrzymuje najważniejsze regulacje dotyczące architektów i inżynierów budownictwa obowiązujące od 2000 r., ale także wprowadza szereg zmian.

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie jednej odpowiedzialności dyscyplinarnej członków samorządów architektów i inżynierów budownictwa wykonujących zawód architekta i zawód inżyniera budownictwa. Przywraca regulowany charakter zawodu urbanisty, jednak w inny sposób niż regulacje prawne obowiązujące przed 2014 r.

Natomiast nie będzie przywrócenia izby urbanistów, a w to miejsce proponuje się wprowadzenie egzaminu państwowego skutkującego wpisem do rejestru urbanistów, który uprawniać będzie do wykonywania zawodu. Wykonywanie zawodu wiązać się będzie z obowiązkiem stałego podnoszenia kwalifikacji oraz etycznego postępowania. Przy Ministrze Infrastruktury i Budownictwa będzie działać również organ orzekający o odpowiedzialności dyscyplinarnej urbanistów.

"Regulacja zawodu urbanisty stanowi odpowiedź na wzrastające wyzwania, wynikające m.in. z licznych zmian legislacyjnych w obszarze zarządzania przestrzenią" - wyjaśnia MIB i dodaje, że "to także wzmocnienie planowania przestrzennego jako odpowiedzi na problem występowania na znacznym obszarze kraju wysokiego stężenia zanieczyszczeń powietrza".

Uwagi w ramach konsultacji publicznych można zgłaszać do 22 września br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.