Szef Volkswagena nie ustąpi ze stanowiska pomimo skandalu?

0 0
Szef Volkswagena nie ustąpi ze stanowiska pomimo skandalu?
Martin Winterkorn, szef niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Volkswagen, walczy o odzyskanie reputacji firmy po wybuchu skandalu z manipulowaniem pomiarem emisji spalin w samochodach firmy, Fot. Volkswagen Sweden/ Wikimedia

- Byłoby błędem kwestionowanie ciężkiej i uczciwej pracy 600 tys. zatrudnionych tylko dlatego, że mała grupa osób dopuściła się ciężkich wykroczeń - mówi Martin Winterkorn, szef niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Volkswagen.

Martin Winterkorn, szef niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Volkswagen, walczy o odzyskanie reputacji firmy po wybuchu skandalu z manipulowaniem pomiarem emisji spalin w samochodach firmy. Zapowiedział, że nie ustąpi ze stanowiska oraz zaapelował w internetowym posłaniu wideo o zaufanie do firmy.

Winterkorn powiedział, że "byłoby błędem kwestionowanie ciężkiej i uczciwej pracy 600 tys. zatrudnionych tylko dlatego, że mała grupa osób dopuściła się ciężkich wykroczeń".

- Nasza załoga nie zasłużyła na to. Dlatego prosimy, proszę o państwa zaufanie na naszej dalszej drodze - powiedział szef Volkswagena. - Wyjaśnimy to - podkreślił.

Pomiar emisji spalin w samochodach VW

Niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt poinformował wcześniej o powołaniu komisji śledczej do wyjaśnienia skandalu związanego z manipulowaniem przez Volkswagena pomiarem emisji spalin w samochodach produkowanych przez koncern w Wolfsburgu.

Na czele komisji stanie sekretarz stanu w ministerstwie transportu Michael Odenwald - powiedział Dobrindt. Członkowie komisji udadzą się jeszcze w tym tygodniu do siedziby koncernu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała do szybkiego i pełnego wyjaśnienia afery. Kanclerz podkreśliła, że "w obliczu trudnej sytuacji" konieczna jest "pełna przejrzystość". Mam nadzieję, że możliwie najszybciej ujawnione zostaną fakty - powiedziała.

Volkswagen przyznał we wtorek (22 września), że problem dotyczy 11 milionów jego pojazdów z napędem dieslowskim. Akcje koncernu, które w poniedziałek (21 września) straciły prawie jedną piątą wartości, we wtorek (22 września)  przed południem spadły o kolejne 23 proc., do najniższego poziomu od października 2011 roku.

Skandal w Volkswagenie

Skandal wybuchł, gdy w USA tamtejsza federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ustaliła, że oprogramowanie zainstalowane w ponad 480 tys. pojazdów Volkswagena z napędem dieslowskim uaktywnia system ograniczania emisji spalin (przestawianie silnika na szczególnie oszczędny tryb pracy) tylko na czas oficjalnych pomiarów testowych. Oznacza to, że w normalnych warunkach pojazdy Volkswagena z silnikami dieslowskimi mają lepsze osiągi, ale zanieczyszczają powietrze o wiele bardziej, niż to dopuszczają przepisy w USA.

We wtorek (22 września) koncern przyznał, powołując się na wewnętrzne kontrole, że zakwestionowane przez EPA oprogramowanie było instalowane w jego samochodach także poza USA. Wydano w tej sprawie oświadczenie z informacją, że w pojazdach z silnikiem typu EA 189 stwierdzono "rzucającą się w oczy różnicę między wartościami(emisji spalin) na stanowiskach kontrolnych a wartościami podczas rzeczywistej eksploatacji".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.