Szef nie lubi krytyki ze strony pracowników. Ale musi się na nią przygotować

0 0
Szef nie lubi krytyki ze strony pracowników. Ale musi się na nią przygotować

Niskie zarobki, nadmiar obowiązków lub po prostu ignorowanie zdania pracowników sprawia, że szef musi liczyć się z krytyką. Jednak nie każdy dyrektor, czy menedżer jest na nią gotowy. A krytyka czasem może pomóc.

Rutyna codzienności doprowadza do tego, że menedżerowie w obliczu krytyki w 99 proc. dochodzą do wniosku, że to pracownicy nie są w porządku. Wychodzą z założenia, że ich decyzje są nieomylne, a sprzeciw zespołu świadczy o lenistwie i niskim zaangażowaniu w pracę.

- Najgorszy sposób rozwiązywania takich sytuacji to bagatelizowanie problemu, co świadczy o niskiej inteligencji emocjonalnej - a czasem nawet umysłowej - menedżera. Profesjonalny szef nie może nie nadawać znaczenia sytuacjom, w których pojawia się krytyka - komentuje ten fakt Leszek Mellibruda, psycholog biznesu. - To podstawa do budowania nawet krótkotrwałej, ale potrzebnej strategii działań.

Czytaj też: Odrealnione oczekiwania młodych nie wzięły się znikąd

Zdaniem Iwony Pigi z Training Project kluczowe jest tutaj zadanie sobie kilku pytań o to, dlaczego pracownicy krytykują przełożonego oraz odpowiednie przygotowanie się na ewentualne uwagi. Dotyczy to m.in. spotkań, podczas których przełożony zamierza poinformować o ważnych zmianach - dotyczących restrukturyzacji, czy rozpoczęcia nowego projektu.

- Jeżeli szef będzie wiedział, że treści, które ma do przekazania, nie są wygodne i można się spodziewać kontry ze strony pracowników ustali np. na początku spotkania, że pod koniec będzie możliwość indywidualnych rozmów - mówi Iwona Piga. - Niektórzy szefowie stosują także bardzo otwarty styl zarządzania i już podczas spotkań są gotowi do tego, by merytorycznie zareagować na uwagi zespołu. Dzięki temu można uniknąć spekulacji i bezzasadnej krytyki za plecami.

Przydatni podczas takich rozmów są HR-owcy w roli pośredników czy mediatorów. Bowiem delegowanie rozmowy pozwala menedżerowi na wentylację uczuć, a pracownikowi - na zdefiniowanie pretensji przed działem HR. 

Czytaj też: Konflikt międzypokoleniowy istnieje, bo menedżerowie źle zarządzają różnorodnością?

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Niestety, Szef też nigdy nie słyszy wyrazów uznania od pracowników. Kiedy przekazuje nowe zadania itp nikt mu nie powie ; że to ciekawe, fajnie to szef wymyślił; Natomiast kiedy już realizują to co szef zainicjował, to wtedy tylko sobie przypisują sukcesy. Może dlatego szef nie lubi krytyki, bo to jest taka rola,że nigdy nie słyszy pochwały.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.