Sytuacja powoli paraliżuje polskie firmy na Ukrainie

0 0
Sytuacja powoli paraliżuje polskie firmy na Ukrainie

- Pracownicy PZU Ukraina, którzy mają problem z dotarciem do pracy lub nie chcą wychodzić z domu, mogą obecnie pracować zdalnie. Podchodzimy do tych spraw elastycznie – mówi Maciej Buczkowski z PZU.

PZU, PKO Bank Polski, czy dom maklerski X-Trade Brokers, to jedne z pierwszych firm, które ze względów bezpieczeństwa zdecydowały się na tymczasowe zamknięcie swoich jednostek na Ukrainie.

- W Kijowie mamy nasze przedstawicielstwo, spółkę xDirect, która obecnie z powodu niebezpieczeństwa zaostrzającego się konfliktu i komunikacyjnego paraliżu miasta jest nieczynna - mówi Cezary Andrzejczyk z X-Trade Brokers. - Jednak to, że pracownicy nie pojawiają się w siedzibie firmy, nie wyklucza możliwości wykonywania przez nich obowiązków w domu - dodaje.

PKO Bank Polski zamknął dwie spośród 130 placówek Kredobanku - jedną w Kijowie (na Majdanie) i drugą we Lwowie. Na taki krok zdecydował się również największy polski ubezpieczyciel - PZU.

- Zamknęliśmy dwie placówki w centrum Kijowa, na Szota Rustawell i na Padole, w której zatrudnionych jest kilkanaście osób. Trudno w tej chwili powiedzieć, kiedy znów będą czynne. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji - mówi Maciej Buczkowski z PZU.

- Pracownicy PZU Ukraina, którzy mają problem z dotarciem do pracy lub nie chcą wychodzić z domu, mogą obecnie pracować zdalnie. Najważniejsze jest bezpieczeństwo pracowników i klientów - wyjaśnia Buczkowski.

I podkreśla, że w odróżnieniu od placówek bankowych, jednostki PZU nie posiadają kas, cały obrót odbywa się bezgotówkowo, co znacznie minimalizuje ryzyko niebezpieczeństw.

- Oczywiście cały czas monitorujemy bezpieczeństwo pracowników działających oddziałów. Poinstruowaliśmy ich również, co robić w wypadku zagrożenia - dodaje.

Na razie na tymczasowe zamknięcie swoich oddziałów decydują się firmy funkcjonujące w największych miastach Ukrainy, w których zogniskowany jest konflikt. Im dalej od niego, tym spokojniej.

- Nasza fabryka na Ukrainie leży w Jaworowie, ok. 20 km od granicy, dlatego też nie zamknęliśmy jednostki i produkcja trwa normalnie - mówi Ryszard Stachnik, specjalista ds. finansów i relacji inwestorskich firmy Śnieżka.

Oznacza to, że zatrudnionych w niej 260 osób na razie nie ma się czym martwić i codziennie pojawiają się w pracy.

- Również utrudnienia, które stwarzają protestujący na granicach póki co nie mają wpływu na naszą produkcję. Surowce, które mamy w magazynach, wystarczą na jakiś miesiąc - dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Pan Mordasewicz naprawdę powinien już nie.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.