Sukcesorzy nie chcą firm rodzinnych. Zbyt późno są w nie wdrażani

0 0
Sukcesorzy nie chcą firm rodzinnych. Zbyt późno są w nie wdrażani
Fot. Archiwum

Właściciele firm rodzinnych zbyt późno przekazują umiejętności, władzę i kapitał potomkom. Z tego powodu tylko 6,3 proc. potencjalnych sukcesorów chce przejąc biznes rodzinny.

Ośrodek diagnoz i analiz THINKTANK oraz BNP Paribas Polska przeprowadziły ostatnio badania poświęcone wyzwaniom zarządczym w firmach rodzinnych. Przygotowany raport pokazuje, że wizje rozwoju firm jaki mają przedstawiciele starszego i młodszego pokolenia nieznacznie się różnią. - Zaskakującym faktem, który wynika z raportu jest to, że nestorzy osoby, które zakładały firmy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, mają większe inklinacje do tego, żeby wdrażać nowoczesne technologie niż młodzi ludzie. Dla 47 proc. firm rodzinnych jest to ważne, tak mówią nestorzy – wyjaśnia Dariusz Szulc ekspert z Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Czytaj też PwC: Polskie firmy rodzinne przekazują władzę. Sukcesorzy muszą udowodnić swoją wartość

W długim terminie nestorzy chcieliby rozwijać produkty i usługi i o tym mówi 56 proc. przedsiębiorców – przytacza wyniki badania gość. - Młodzi ludzie bardziej chcieliby stawiać na marketing i rozwój całego przedsiębiorstwa, profesjonalizację firmy – dodaje.

Polskie firmy borykają się z zaległościami w płatnościach, ten problem dotyka szczególnie małych firm, więc profesjonalizacja biznesu może być związana z narzędziami przyspieszającymi wpływ należności uważa specjalista.

Z badania wynika, że tylko 6,3 proc. potencjalnych sukcesorów chciałoby przejąć biznes rodzinny. - Najczęściej nie dochodzi w odpowiednim terminie do rozmów w rodzinie. Powinny być one przemyślane. Tak żeby wszyscy mogli się wypowiedzieć. Sukcesja to jest proces, który trwa około 7 lat. W firmach rodzinnych musi być przekazana wiedza, władza i majątek. Problemy na tym tle mogą być związane z tym, że zbyt późno rozmawia się o tych sprawach – wyjaśnia rozmówca.

Firm rodzinnych w Polsce jest około 600 tys. na 1,8 mln aktywnych przedsiębiorstw. Wypracowują one około 10 proc. PKB. Są odporne na kryzysy i niechętnie zwalniają pracowników

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.