Sukcesja z sukcesem w firmach rodzinnych

0 0
Sukcesja z sukcesem w firmach rodzinnych

Pierwsze pokolenie prywatnych właścicieli, którzy rozwinęli swe przedsiębiorstwa, zapewnili im stabilną pozycję rynkową i renomę, wchodzi w okres zmiany pokoleniowej.

- Perspektywa prowadzenia przedsiębiorstwa przez przyszłe pokolenie, a także łączenie funkcji menedżerskich z rodzinnymi wymagają od zarządzających szczególnych umiejętności. Jedną z nich jest dobrze przeprowadzony proces sukcesji - podkreśla dr Adrianna Lewandowska, lider merytoryczny projektu „Kody wartości", kierownik Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Celem projektu jest opracowanie metodyki zarządzania zmianą sukcesyjną, która pozwoli sprawnie przeprowadzać sukcesje w małych i średnich przedsiębiorstwach, oraz stworzenie kompleksowych narzędzi HR przygotowujących firmy rodzinne do samodzielnego przejęcia przez sukcesję. W jego ramach powstał raport „Kody wartości. Diagnoza sytuacji sukcesyjnej w przedsiębiorstwach rodzinnych w Polsce"

Firmy rodzinne stanowią ponad 60 proc. przedsiębiorstw w Polsce. Gwarantują blisko dwie trzecie wszystkich miejsc pracy. Zmiana pokoleniowa jest dla nich wyzwaniem.

Pierwsza fala

Autorzy raportu podkreślają, że głównym wyznacznikiem nadchodzącej fali sukcesji w firmach rodzinnych będzie to, że swemu następcy firmę przekaże właściciel. Zatem zmiany rozpoczną założyciele biznesów z końca lat 80., którzy jednocześnie bardzo często są właścicielami firm.

Ludzie ci w odpowiednim momencie umieli podjąć ryzyko. Włożyli energię, serce i majątek w tworzenie firmy. Jest ona częścią ich własnej tożsamości. - Wyzwala to często olbrzymie emocje u właściciela przekazującego zarządzanie firmą swojemu następcy - uważa dr Adrianna Lewandowska.

Z raportu wynika, że większość przedsiębiorstw rodzinnych jest na etapie planowania i wstępnych rozmów o sukcesji. 70 proc. właścicieli, którzy wzięli udział w badaniu przyznaje, że „rozważa, co dalej". 17 proc. z nich deklaruje, że proces sukcesyjny w ich firmach już trwa, a tylko 5 proc. ma go za sobą.

Sukcesja sukcesji nierówna

Sukcesja może przybierać różne formy. Do najważniejszych należą: przekazanie władzy; przekazanie władzy i majątku; przekazanie władzy, któremu towarzyszy zapis w testamencie; jednoczesne przekazanie władzy i majątku oraz sprzedaż przedsiębiorstwa.

Polscy założyciele firm rodzinnych najczęściej opowiadają się za sukcesją w formie przekazania następcy tylko władzy (35 proc.) oraz władzy i własności (35 proc.). Na chęć pełnej sukcesji, czyli jednoczesne przekazanie majątku, wskazało zaledwie 15 proc. właścicieli.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.