wnp.pl

Sukces, pieniądze, władza. A w głębi duszy... rozczarowanie

0 0
Sukces, pieniądze, władza. A w głębi duszy... rozczarowanie
fot. pixabay

Zagraniczny staż, prezesura, kolejny milion na koncie... Co robić, gdy sukcesy nie cieszą, a sprawiają wrażanie porażki? I jak nie dopuścić do rozczarowania karierą?

Gdyby dzisiaj był ostatni dzień mojego życia, czy chciałbym robić to, co dzisiaj mam zamiar zrobić? - to nie fragment kościelnego kazania, ale pytanie, które przez ponad 30 lat co rano, patrząc w lustro, zadawał sobie Steve Jobs.

Jeśli odpowiedź nie była twierdząca, charyzmatyczny szef i współzałożyciel Apple’a, natychmiast korygował plany. I rzucał się w wir tych zadań, które "kręciły go" najbardziej, ale były też zgodne z jego systemem wartości. Bez tej bezkompromisowości świat nowych technologii, muzyki, a nawet kinowych kreskówek pewnie wyglądałby zupełnie inaczej.

Czytaj też: Kobieta u steru firmy. Sukces gwarantowany?

- Znam ludzi, którzy wspięli się wysoko, ale - jak mówią psycholodzy biznesu - drabina była przystawiona nie do tej ściany - wskazuje Bartłomiej Dobroczyński, trener asertywności. I precyzuje: - Wybrali kierunek studiów, a potem zawód niekoniecznie zbieżny z ich zainteresowaniami, za to modny, perspektywiczny i dający najwyższy status. Zanim się zorientowali, że nie o to chodziło im w życiu, często nie mieli już odwagi, siły i motywacji, by wymyślić siebie na nowo.

Rozwój czy kierat?

Tak było również z prof. Januszem Filipiakiem, prezesem Comarchu. W 1993 r. Telekomunikacja Polska chciała zlecić Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wykonanie systemu informatycznego. Ówczesny rektor tej szkoły zdał sobie sprawę, że nie ma organizacyjnego zaplecza, by skorzystać z kontraktu. Przedsięwzięciem zainteresował się wówczas młody (41 lat) kierownik Katedry Telekomunikacji.

Czytaj też: Te zawody dają szczęście i całkiem sporo kasy

Filipiak, który z realiami biznesu otrzaskał się w paryskich laboratoriach badawczych France Télécom, szybko odkrył w sobie żyłkę przedsiębiorcy. Wydzierżawił od AGH pracownię, skrzyknął kilku zdolnych studentów - tak powstał Comarch, należący dziś do grupy czołowych dostawców korporacyjnego IT w Europie. Po kilku latach, mimo tytułu profesorskiego, odszedł z uczelni.

- Wielu postrzegało pracę na uczelni jako jedyną szansę życiową. Bali się o swoje etaty - wspomina Filipiak. - Takie obawy zawsze były mi obce. Chciałem się rozwijać, iść do przodu. Nie mogłem zmarnować okazji, którą podarował mi los.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.