Struktury hierarchiczne w przyszłości nie mają szans. Czy to w Kościele, czy w pracy

0 0
Struktury hierarchiczne w przyszłości nie mają szans. Czy to w Kościele, czy w pracy

Jakiś czas temu pisaliśmy na PulsieHr.pl o firmach, które rządzą się same. A raczej, którymi rządzą pracownicy. Temat prowadzenia biznesu bez kadry zarządzającej wzbudził zainteresowanie i wywołał dyskusję wśród użytkowników serwisu GoldenLine.pl.

Czy prowadzenie w Polsce firmy bez struktury hierarchicznej, w której każdy może być liderem (a przykładem, że można tak prowadzić biznes i to z sukcesem są m.in. Morning Star, Valve, Zappos, a nawet Twitter, o czym pisaliśmy w artykule „Firma bez szefów? W Polsce to raczej nie przejdzie”) naprawdę byłoby niemożliwe? Głosy są różne.

– Polacy są w pracy niezmotywowani i z braku szefa nad głową i stałego nadzoru przełączają się na stand-by, dwugodzinne przerwy na papierosa czy Facebooka. Z jednej strony działa efekt tłumu (inni nic nie robią, to ja nie będę łosiem robiącym za resztę), a z drugiej strony to efekty kulturowe, środowiskowe, lenistwo wrodzone, brak automotywacji, odpowiedzialności za pracę i zadania, które cechuje tak wiele osób, bez względu na stanowiska – napisała w serwisie GoldenLine.pl Marta Chalimoniuk-Nowak, właścicielka firmy Health Brands.

Czytaj też: Zasadzka na internetowych bumelantów, czyli szef podgląda, co pracownik robi w sieci

– Mam ponad 27-letnie doświadczenie zawodowe na różnych stanowiskach: od programisty po dyrektora programów rozwojowych. Nie miałem okazji pracować w firmie, w której pracowaliby tylko "bardzo dojrzali ludzie", czyli takiej, która byłaby gotowa do pracy w tym stylu (bez szefów). To po prostu utopia – skomentował z kolei Henryk Metz, trener w firmie Brendson Szkolenia.

Czytaj też: "Mocno pan bije, po jaśniepańsku". Folwarczny styl zarządzania nadal króluje w Polsce?

Czy to oznacza, że w Polsce możemy zapomnieć o firmach bez szefów? Zupełnie bez hierarchii?

– Można w strukturze mieć zespoły samo zarządzające się z rotującymi funkcjami liderów jednak zawsze jakaś forma podległości istnieje. Sam miałem przyjemność pracować w takiej firmie, z zespołami samozarządzającymi na produkcji i efekty były naprawdę świetne – napisał Tomasz Michalik, dyrektor techniczny w SMP Poland.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.