Struktury hierarchiczne w przyszłości nie mają szans. Czy to w Kościele, czy w pracy

Jakiś czas temu pisaliśmy na PulsieHr.pl o firmach, które rządzą się same. A raczej, którymi rządzą pracownicy. Temat prowadzenia biznesu bez kadry zarządzającej wzbudził zainteresowanie i wywołał dyskusję wśród użytkowników serwisu GoldenLine.pl.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Struktury hierarchiczne w przyszłości nie mają szans. Czy to w Kościele, czy w pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

6 paź 2014 6:36


Czy prowadzenie w Polsce firmy bez struktury hierarchicznej, w której każdy może być liderem (a przykładem, że można tak prowadzić biznes i to z sukcesem są m.in. Morning Star, Valve, Zappos, a nawet Twitter, o czym pisaliśmy w artykule „Firma bez szefów? W Polsce to raczej nie przejdzie”) naprawdę byłoby niemożliwe? Głosy są różne.

– Polacy są w pracy niezmotywowani i z braku szefa nad głową i stałego nadzoru przełączają się na stand-by, dwugodzinne przerwy na papierosa czy Facebooka. Z jednej strony działa efekt tłumu (inni nic nie robią, to ja nie będę łosiem robiącym za resztę), a z drugiej strony to efekty kulturowe, środowiskowe, lenistwo wrodzone, brak automotywacji, odpowiedzialności za pracę i zadania, które cechuje tak wiele osób, bez względu na stanowiska – napisała w serwisie GoldenLine.pl Marta Chalimoniuk-Nowak, właścicielka firmy Health Brands.

Czytaj też: Zasadzka na internetowych bumelantów, czyli szef podgląda, co pracownik robi w sieci

– Mam ponad 27-letnie doświadczenie zawodowe na różnych stanowiskach: od programisty po dyrektora programów rozwojowych. Nie miałem okazji pracować w firmie, w której pracowaliby tylko "bardzo dojrzali ludzie", czyli takiej, która byłaby gotowa do pracy w tym stylu (bez szefów). To po prostu utopia – skomentował z kolei Henryk Metz, trener w firmie Brendson Szkolenia.

Czytaj też: "Mocno pan bije, po jaśniepańsku". Folwarczny styl zarządzania nadal króluje w Polsce?

Czy to oznacza, że w Polsce możemy zapomnieć o firmach bez szefów? Zupełnie bez hierarchii?

– Można w strukturze mieć zespoły samo zarządzające się z rotującymi funkcjami liderów jednak zawsze jakaś forma podległości istnieje. Sam miałem przyjemność pracować w takiej firmie, z zespołami samozarządzającymi na produkcji i efekty były naprawdę świetne – napisał Tomasz Michalik, dyrektor techniczny w SMP Poland.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.