wnp.pl

Stagnacja na rynku pracy

0 0
Stagnacja na rynku pracy

W ostatnim półroczu więcej firm zmniejszyło liczbę pracowników (30 proc.), niż ich zwiększyło (25 proc.). To pierwszy taki przypadek w ponad czteroletniej historii badania „Plany przedsiębiorców”, realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad oraz TNS.

Jak podkreślają autorzy, redukcje dotyczyły głównie pojedynczych pracowników lub małych ich grup i najczęściej miały miejsca w działach: produkcja, sprzedaż, administracja i obsługa klientów. Dla największej grupy pracowników powodem utraty pracy było wypowiedzenie dotychczasowej umowy przez pracodawcę (42 proc.), a w 16 proc. - nie zaproponowano im przedłużenia umowy o czas określony. W 9 proc. zwolnienie wynikało z inicjatywy pracownika.

- Zwolnienia objęły głównie pracowników niższego szczebla, o niższych kwalifikacjach, a rzadziej kadry zarządzające - powiedziała podczas konferencji prasowej Agnieszka Bulik, członek zarządu agencji zatrudnienia Randstad. - Największe zwolnienia w ubiegłym półroczu dotyczyły budownictwa, transportu i gospodarki magazynowej oraz obsługi nieruchomości i firm.

W perspektywie nadchodzącego półrocza ankietowani przedsiębiorcy częściej niż w badaniu kwartał temu zakładają, że gospodarka oddali się od recesji (jej utrzymanie przewiduje 32 proc.), jednak na rynku będzie panowała stagnacja (57 proc. wskazań). Zarazem 8 proc. firm prognozuje wzrost gospodarczy (podobnie jak kwartał temu).

Pracodawcy biorący udział w badaniu w zdecydowanej większości przyznali, że odczuwają pogorszenie własnej sytuacji, co wynika z sytuacji makrogospodarczej (72 proc.). Zdecydowanie więcej takich odpowiedzi dotyczyło mniejszych firm, zatrudniających od 10 do 49 osób (83 proc.), niż większych (59 proc.).

Zwiększenia zatrudnienia można spodziewać się w ciągu najbliższego półrocza w mniej niż co piątej firmie (19 proc. odpowiedzi), a niewiele mniej planuje redukcję (15 proc.).

- Na podstawie ocen własnych naszej agencji oraz rozmów z innymi firmami z sektora HR mogę stwierdzić, że w styczniu i lutym tego roku nastroje na rynku pracy poprawiają się, bowiem wzrosła liczba ofert zatrudnienia - powiedziała Agnieszka Bulik, członek zarządu agencji zatrudnienia Randstad.

Z badania wynika też, że w ostatnim półroczu gros przedsiębiorstw nie zmieniła poziomu wynagrodzeń (67 proc.). Na podwyżki zdecydowało się 26 proc. ankietowanych, a objęły one wszystkich pracujących.

Pomimo mało optymistycznej sytuacji na rynku pracy, prawie połowa firm odczuwa większą niż w ubiegłych latach presję płacową ze strony pracowników (48 proc.).

Badanie przeprowadzono na próbie 300 przedsiębiorstw, reprezentacyjnych pod względem wielkości i regionu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.