Sprzedaż bezpośrednia w Polsce ma się dobrze. Gorzej ze sprzedawcami

0 0
Sprzedaż bezpośrednia w Polsce ma się dobrze. Gorzej ze sprzedawcami
Ok. 910 tys. osób w Polsce jest zaangażowanych w sprzedaż bezpośrednią /fot. fotolia

W Unii Europejskiej jest w sumie ok. 5 mln osób zaangażowanych w sprzedaż bezpośrednią. W Polsce – blisko milion osób. Problem w tym, że tylko mniej niż 10 proc. sprzedawców nadaje się do tej pracy.

Przez całą niemal dekadę liczba wszystkich osób korzystających z formy sprzedaży bezpośredniej systematycznie rosła. Od kilku lat sytuuje się ona na stałym, ale wysokim poziomie.

Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośrednie zaangażowanych jest w nią w Polsce ok. 910 tys. osób, z czego niezmiennie 25 proc. to ci, którzy czerpią z niej dochód – jako sprzedawcy bądź pośrednicy czy dostawcy. Jednak nie każdy zainteresowany taką formą działalności zarobkowej się do niej nadaje.

W szkole tego nie uczą

Zdaniem Jacka Barankiewicza, wiceprezesa Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego, to kuriozalne, że mamy kilkaset tysięcy osób zatrudnionych w marketingu i sprzedaży bezpośredniej, a praktycznie żadna uczelnia nie przygotowuje absolwentów do pracy w tym zawodzie.

– Sprzedawca uczy się zatem od swoich szefów, kolegów i na własnych błędach. To jest bardzo droga metoda nauki, przede wszystkim dlatego, że do biznesu trafia wiele osób, które się po prostu do tego nie nadają – mówi Barankiewicz.

W Anglii ocenia się, że tylko 10 proc. osób, które trafiają do sprzedaży bezpośredniej, okazuje się ostatecznie sprawdzać w roli sprzedawcy.

– Myślę, że w Polsce ten wskaźnik jest jeszcze niższy. Te ponad 90 proc. osób, które trafiają do sprzedaży bezpośredniej i sobie w niej nie radzą, nie odnoszą sukcesów, mówią o swojej pracy źle – zauważa Barankiewicz.

Efekt? – Firma ma złe wyniki, pracownik jest sfrustrowany, a klient niezadowolony, bo może się spotkać nawet z agresją ze strony sprzedawcy albo niechcianym, nieoczekiwanym i nieakceptowalnym zachowaniem z jego strony, co źle wpływa na wizerunek branży – podkreśla wiceprezes SMB.

Jego zdaniem byłoby dobrze, gdyby w Polsce już w szkole średniej zaczął się proces, który by weryfikował, kto ma predyspozycje by zająć się sprzedażą bezpośrednią.

– Jeżeli w Stanach Zjednoczonych już w koledżach przygotowuje się młodych ludzi do wystąpień publicznych, dzięki czemu dowiadują się oni, czy nadają się do tego, żeby w przyszłości być np. szefem albo politykiem, czy też nie, to dlaczego w Polsce mielibyśmy tego nie robić w przypadku sprzedaży bezpośredniej? – zastanawia się Barankiewicz.

Szansa na pracę

W opinii Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, Polska ma duży potencjał rozwoju, jeśli chodzi o branżę sprzedaży bezpośredniej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • nikt nie kształci? a po co kształcić i nabijać w butelkę ludzi, których zatrudnia się wyłącznie na umowy śmieciowe? Żeby panom prezesom było łatwiej i taniej? niech pozatrudniają swoje rodzinki do siedzenia "na słuchawce"...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.