Sprytny sposób na zatamowanie lawiny L-4 w firmie

0 0
Sprytny sposób na zatamowanie lawiny L-4 w firmie

Każdego roku firmy tracą kilkanaście miliardów zł na urlopy chorobowe dla pracowników. Problem w tym, że nie wszystkie wiążą się z nieobecnością w pracy z powodu niedyspozycji zdrowotnej. Jak temu zapobiec?

Przy dużej liczbie L-4 w przedsiębiorstwie wskazane są analizy kwartalne, które wykażą szczegółową liczbę zwolnień poszczególnych pracowników. Świadomość takiego monitoringu może skutecznie ograniczyć chęć nadużyć. Podobnie, jeśli chodzi o osoby aktualnie przebywające na zwolnieniach chorobowych. Telefoniczna rozmowa z pracownikiem, wyjaśnienie nieobecności i omówienie przewidywanego czasu jej trwania, mogą okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Fikcyjne zwolnienia chorobowe pracowników są nierzadko przejawem niskiej lojalności i słabego przywiązania do firmy. Czasem wystarczy drobna poprawa warunków pracy, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, by uzyskać większą satysfakcję i zadowolenie pracownika, a tym samym zminimalizować niepotrzebne L-4.

Część zwolnień stanowi choroba pracownika, a część stanowi opiekę nad bliskimi. Statystyki mówią, że w niektórych miesiącach odsetek biorących urlop, aby zająć się dzieckiem czy chorym małżonkiem przewyższa liczbę absencji z powodu własnej niedyspozycji.

Sposób na rozwiązane tego problemu znalazła firma Baby&Care z grupy Work Service.

- Wprowadzając program redukcji absencji chorobowej chcemy wyeliminować z polskich firm sytuacje, gdy zdrowy pracownik musi brać wolne z powodu choroby bliskiej osoby. W tym celu proponujemy pracodawcom usługę profesjonalnej opieki medycznej, która czuwa nad zdrowiem pacjenta, podczas gdy pracownik spokojnie wykonuje swoje obowiązki w pracy - tłumaczy Ewa Misiak, prezes Baby&Care.

W przypadku choroby, do domu pacjenta jest oddelegowany personel medyczny, a nie pracownik. Usługa ta jest zwolniona z podatku VAT i może być finansowana ze środków świadczeń socjalnych.

- Dzięki programowi zyskują obie strony. Pracownik swobodnie może wykonywać swoje obowiązki i jednocześnie mieć pewność, że jego chore dziecko, czy inny członek rodziny jest pod fachową opieką. Natomiast firma zyskuje zarówno większą lojalność pracowników, jak i prestiż jako pracodawca, który dba o swoich podwładnych oraz eliminuje szereg dodatkowych kosztów - dodaje Ewa Misiak.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.