Spotkania w pracy? Na większości z nich marnujesz czas

• 67 proc. spotkań w pracy kończy się porażką.
• Ekspert radzi, by jak ograniczyć marnotrawstwo czasu pracowników.
• Zebranie powinno być przygotowane i trwać najwyżej kilkanaście minut.
• 2 lub 3 osoby to zwykle wystarczająco duży zespół.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spotkania w pracy? Na większości z nich marnujesz czas

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

11 cze 2016 8:50


Wydajność to nasza pięta achillesowa. Choć pracujemy coraz więcej, to niestety sporo naszego cennego czasu marnujemy. Firma Sodexo Benefits and Rewards Services przeprowadziła badanie "Czy Polacy ziewają w pracy". Wyniki nie pozostawiają złudzeń: codziennie przynajmniej 1,5 godziny spędzamy w pracy nieefektywnie. Nie wynika to wcale z braku kompetencji, umiejętności czy chęci, ale przede wszystkim złej organizacji pracy i źle przydzielonych zadań.

Nie dłużej niż kilkanaście minut

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że pracownicy tracą mnóstwo czasu na wykonywanie bezproduktywnych czynności. Doskonałym przykładem mogą być ciągnące się przez wiele godzin korporacyjne spotkania, które można niekiedy podsumować jedną krótką notatką.

Coach biznesowy Rick Gilbert przeprowadził w USA badania, z których wynika, że 67 proc. spotkań kończy się porażką. Dlaczego? 92 proc. uczestników spotkań przyznało, że w ich trakcie zajmuje się czym innym – 69 proc. sprawdza i pisze e-maile, a 49 proc. wykonuje zadania zupełnie niezwiązane z tematem spotkania. W Polsce jest podobnie – w dużych firmach zdarza się, że spotkania wypełniają nawet cały dzień, ile czasu w ich trakcie poświęca się efektywnie – nietrudno zgadnąć.

– Ze spotkaniami jest trochę tak jak ze sportem. Więcej i dłużej nie znaczy wcale lepiej, chyba że chodzi o wytrenowanych w boju profesjonalistów. Badania pokazują, że lepsze efekty osiąga się trenując intensywnie przez 30 minut, niż przez godzinę lub dłużej z mniejszą intensywnością – tłumaczy Marcin Orocz, dyrektor sprzedaży rozwiązań HR w firmie BPSC.

– Dla mnie optymalny czas na spotkanie wynosi nie więcej niż 14 minut – mówi Marcin Orocz, dyrektor sprzedaży rozwiązań HR w firmie BPSC. (Fot.: Twitter) – Dla mnie optymalny czas na spotkanie wynosi nie więcej niż 14 minut – mówi Marcin Orocz, dyrektor sprzedaży rozwiązań HR w firmie BPSC. (Fot.: Twitter)

Tę zasadę z powodzeniem można odnieść także do prezentacji, wystąpień czy spotkań. Wystarczy spojrzeć na TedX. Nieprzypadkowo ten format cieszy się tak dużym sukcesem. Z jednej strony to efekt samej inspirującej tematyki, z drugiej czasu wypowiedzi nieprzekraczającego 18 minut

– Dla mnie optymalny czas na spotkanie wynosi 14 minut. Nie więcej. Przy czym trzeba zachować pewne zasady i dyscyplinę, by wykorzystać ten czas najbardziej efektywnie – przekonuje Marcin Orocz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.