Śląskie: Blisko 150 "Firm na próbę bez ZUS" stawia swoje pierwsze kroki w biznesie

0 0
Śląskie: Blisko 150  "Firm na próbę bez ZUS" stawia swoje pierwsze kroki w biznesie
Inkubator wspomaga pomysłodawcę w kwestiach prawno-księgowych, co oznacza, że osoba z pomysłem na biznes nie musi zajmować się formalnościami (fot. pixabay)

Prawie 150 "Firm na próbę bez ZUS" otwarto już w 2015 roku w województwie śląskim - poinformował dyrektor Inkubatorów AIP na Śląsku

Osoba, która chce otworzyć "Firmę na próbę bez ZUS" musi mieć dobry pomysł; wiek i wykształcenie nie mają znaczenia. Nowe technologie, kursy, usługi, szkolenia i zajęcia edukacyjne, handel, to - jak poinformowało AIP - na Śląsku, tylko kilka z możliwych opcji.

Popularne firmy informatyczne

"Możliwości jest bardzo wiele. Dużym powodzeniem cieszy się branża informatyczna, specjalizacje związane z oprogramowaniem. Swoje pierwsze kroki w biznesie stawiała u nas również firma, która zajmuje się produkcją dronów" - powiedział PAP dyrektor Inkubatorów AIP na Śląsku Mateusz Maik.

Czytaj też: Polska powinna przyciągać utalentowanych ludzi spoza kraju

Maik dodał, że pojawiają się również inicjatywy związane ze sprowadzaniem do kraju unikatowych produktów, serwisem sportowym, handlem w internecie, reklamą, szkoleniami z inwestowania w nieruchomości czy produkcją handmade - od tworzenia biżuterii, unikatowych artykułów dla domu, po sprzedaż ręcznie malowanych ozdobnych kamieni.

W tym roku otwarto już prawie 150 firm. Wiek pomysłodawców wahał się od 18 do 50 lat (najwięcej osób jest w przedziale wiekowym 27-30 lat).

Pomoc prawno-księgowa

Inkubator wspomaga pomysłodawcę w kwestiach prawno-księgowych, co oznacza, że osoba z pomysłem na biznes nie musi zajmować się formalnościami. Takie rozwiązanie jest możliwe, gdyż jak podkreśla Maik, inkubator udostępnia firmom swoją osobowość prawną, a początkujący przedsiębiorca nie musi rejestrować działalności gospodarczej.

Czytaj też: MPiPS: 219 wniosków o pożyczkę z programu "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie"

"Umowę podpisujemy na czas nieokreślony i staramy się, żeby dana osoba się usamodzielniła. Pomagamy więc doprecyzować pomysł na biznes, tak aby mógł trafić na rynek" - dodał Maik.

Konieczne inwestycje

Maik zaznaczył, że na początku trzeba jednak zainwestować. "Osoby, które wykorzystują w swoim przedsięwzięciu wyłącznie wiedzę oraz umiejętności, to znaczy nie potrzebują zaplecza parku maszynowego - będą miały do zapłaty 250 zł miesięcznie (udział w Programie AIP). Jeśli muszą zainwestować w stronę internetową, to potrzeba im od 1 do 3 tys. zł. Mówimy im jednak, że aby zacząć w ogóle działać trzeba zaoszczędzić sześciokrotność kosztów, które będą ponoszone miesięcznie w danym biznesie" - wskazał Maik.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.