Skuteczni liderzy przyszłości będą musieli stać się altrocentryczni

0 0
Skuteczni liderzy przyszłości będą musieli stać się altrocentryczni

- Tradycyjnie przywództwo było definiowane dość jednostronnie: lider przewodzi, inni podążają za nim. Według takiego podejścia dominujący i powszechnie akceptowany jest styl przywództwa, który można opisać „rób jak ci każę” albo jako „styl samca alfa” - mówi Joanna Pommersbach, lider praktyki Leadership & Talent Hay Group Polska.

Jacy będą liderzy przyszłości?

Joanna Pommersbach, lider praktyki Leadership & Talent Hay Group Polska: Przyszłość dla liderów to sześć globalnych „megatrendów", które przekształcając rynek, wymuszają transformację kultur, systemów i procesów organizacyjnych. To wpływ każdego z nich na sytuację organizacji i wyzwania stojące przed liderami. To również nowe postawy i umiejętności ważne dla liderów przyszłości. Dziś kluczowe - i możliwe - jest przygotowanie się do gwałtownych zmian widocznych na horyzoncie i wsparcie liderów w radzeniu sobie z przytłaczającą złożonością prowadzenia biznesu - co jest konsekwencją działania megatrendów.

Czym są megatrendy?

- Megatrendy to długoterminowe procesy transformacyjne, o globalnym zasięgu działania i silnym wpływie na życie społeczne i ekonomiczne. Są obserwowane przez dziesięciolecia i można przewidywać ich następstwa w okresie następnych 15 lat. Wpływają na wszystkie grupy interesów: rządy, przedsiębiorstwa, zwykłych ludzi. Przekształcają politykę, gospodarkę i społeczeństwo. Żyjemy w czasach transformacji, jesteśmy świadkami fundamentalnych zmian na wielu poziomach: społecznym, gospodarczym, kulturowym. Nie jest łatwe do zrozumienia skąd się te zmiany biorą i jaki będą mieć wpływ na społeczeństwo, w którym żyjemy.

W jaki sposób wpłyną na liderów biznesowych?

- Wymagania stawiane przed liderami biznesowymi przyszłości będą wysokie. Liderzy będą musieli wykazać się bardzo wysokimi zdolnościami myślenia koncepcyjnego i strategicznego, niezwykle wysoką etyką działania (transparentnością) i otwartością na nowe zjawiska. Konieczne będzie znalezienie sposobu wzbudzania i utrzymywania lojalności pracowników. Będą musieli nauczyć się zarządzać coraz bardziej zróżnicowanymi zespołami, rozproszonymi terytorialnie, nad którymi nie będą mieli formalnej i bezpośredniej władzy. Muszą być zdolni wyrzeczenia się formalnej władzy na rzecz demokratycznego podejmowania decyzji przez samozarządzające się zespoły. Dotyczy to nie tylko zespołów wewnątrz organizacji, ale także partnerów zewnętrznych, a nawet konkurencji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • nie polecam!!!!!!!!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.