Skuteczne zarządzanie relacjami z klientem niemożliwe bez... skutecznego zarządzania ludźmi

0 0
Skuteczne zarządzanie relacjami z klientem niemożliwe bez... skutecznego zarządzania ludźmi

Celem funkcjonowania każdej komercyjnej organizacji jest maksymalizacja zysków. Jak ją osiągnąć poprzez odpowiednie zarządzanie zespołem sprzedaży.

Wiele firm koncentruje praktycznie wszystkie swoje zasoby i czas na działaniach promocyjnych i pozyskiwaniu klientów. Pracują na to działy marketingu, profesjonalnie przygotowane i wypozycjonowane strony internetowe, zespoły handlowców. Nie można jednak zapominać, że o raz pozyskanego klienta należy dbać i budować z nim profesjonalną relację.

Skuteczna Obsługa Klienta, czyli zacznij od badań i standardów

Zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace związane z jakością obsługi klienta warto, przy pomocy szeregu narzędzi badawczych (mystery shopping, benchmarking, badania satysfakcji klienta) dokładnie sprawdzić, jak wygląda obecna sytuacja firmy, ale też poznać opinie i oczekiwania klientów. Wiedza ta stanowi punkt wyjścia do wprowadzenia jak najlepszych zasad odpowiadających potrzebom firmy i rynku. Mając te dane można przystąpić do tworzenia SOK, czyli wytycznych, którymi powinni kierować się wszyscy pracownicy mający styczność z klientami.

Obejmują one bardzo wiele kwestii: od komunikacji niewerbalnej, przez sposób przywitania się, komunikację telefoniczną, zachowanie w trakcie spotkań, aż po profesjonalną obsługę reklamacji i kontakt z tak zwanym „trudnym klientem". Wspomniane standardy są najczęściej spinane w dokumencie określanym jako Księga Standardów Obsługi Klienta. Dzięki temu każdy pracownik wie czego się trzymać i na jakie kwestie zwracać uwagę. W efekcie firma buduje wizerunek organizacji spójnej, konsekwentnej, a przez to - godnej zaufania.

Wdrożenie, czyli dobry zespół

Kontakt z klientami ma mnóstwo osób w różnych działach firmy, żeby wspomnieć jedynie o handlowcach, osobach z działu obsługi klienta, recepcjonistkach, hostessach, key account managerach, a w wypadach sytuacji konfliktowych - kierownikach działów. Każda z tych osób codziennie - każdym swoim zachowaniem, każdym e-mailem, każdym telefonem, buduje wizerunek firmy. Dlatego tak ważne jest, żeby odpowiednio skompletować i szkolić zespół sprzedażowy i obsługujący klientów.

To zadanie najczęściej spoczywa na HR menedżerach. Już w trakcie procesu rekrutacyjnego warto zadać sobie kilka pytań: Czy w ogłoszeniach rekrutacyjnych położony jest nacisk na budowanie dobrych relacji z klientem? Czy pytamy potencjalnych pracowników o wcześniejsze trudne sytuacje w obsłudze klientów i sposoby ich rozwiązywania? Czy zapoznając kandydatów z przyszłą pracą zapoznajemy ich z polityką firmy w zakresie obsługi klienta i naszymi oczekiwaniami?

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.