Skandynawski styl zarządzania. Inny od polskiego?

0 0
Skandynawski styl zarządzania. Inny od polskiego?

- W skandynawskich firmach nie ma przywódców z rozdętym ego. Szef rządzi demokratycznie i wyraża szacunek dla ludzi, niezależnie od stanowiska - twierdzi Michał Szostowki, prezes fińskiej firmy doradczej Extended DISC w Polsce.

"Puls Biznesu" zebrał opinie przedstawicieli firm ze skandynawskimi korzeniami, na temat panującego w nich stylu zarządzania. Okazuje się, że szefowie nie reprezentują tam autorytarnego stylu - to bardziej mentorzy, którzy rządza demokratycznie i podejmując decyzję, biorą pod uwagę zdanie pracowników.

Czytaj też: Polskiego szefa portret własny. Poznajecie?

Skandynawscy pracodawcy nie zaznaczają również jakoś specjalnie swojej pozycji, co w odróżnieniu od polskiej kultury zarządzania, znacznie skraca dystans między pracownikami różnego szczebla.

- W naszej firmie nie ma gabinetów dyrektorskich, wydumanych tytułów, wyraźnie zaznaczonych granic między kadrą kierowniczą a specjalistami. Bycie na ty pokazuje, że mimo różnicy wieku, stażu czy funkcji wszyscy jesteśmy współpracownikami - mówi dla "PB" Michał Szostkowski.

Jednak jak zaznacza Beata Osiecka, prezes Kinnarps Polska, są granice, których nie można przekroczyć. - Nie można nadużyć zaufania przełożonych. Wtedy współpraca kończy się błyskawicznie - przestrzega w "PB".

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.