Shopfloor Management usprawni jakość pracy na linii produkcyjnej

0 0
Shopfloor Management usprawni jakość pracy na linii produkcyjnej
Operatorzy w komórkach i gniazdach produkcyjnych czy mechanicy mają największą wiedzę dotyczącą szczegółów technicznych i są najbliżej problemów występujących w procesach (fot.mat.pras.)

Dlaczego warto oddać na 5 minut głos pracownikom produkcji zamiast praktykować 50-minutowe prezentacje prowadzone przez managerów? Odpowiedzi wskazuje shopfloor management, model zarządzania angażujący każdego pracownika w rozwiązywanie problemów. Jak to działa?

Shopfloor to w przedsiębiorstwie miejsce, gdzie pracują maszyny. Tam wytwarzana jest wartość, czyli to, za co skłonny jest zapłacić klient. Dlatego to miejsce jest w firmie najważniejsze. Na czym polega shopfloor management? To nazwa modelu zarządzania, w ramach lean management, bezpośrednio związanego z produkcją, wspierającego procesy tam, gdzie przebiegają, angażującego każdego pracownika w rozwiązywanie problemów i zorientowanego na stałe udoskonalanie.

– Koncepcja shopfloor management oparta jest na logicznym założeniu, że każdy z nas intuicyjnie dąży do usprawniania swojej pracy. Trzeba tylko stworzyć ku temu sprzyjające warunki – mówi Katarzyna Szczupał-Vieweg, prezes Staufen Polska, firmy wdrażającej lean management.

Pomysły na linii

Zaangażowanie pracowników w rozwiązywanie problemów to jeden z najważniejszych celów shopfloor management. Jak to wygląda w praktyce?

Czytaj też: Praca na produkcji: W której branży opłaca się najbardziej?

– Na spotkanie informacyjne przychodzi operator i opowiada, jak rozwiązał problem. To on jest liderem projektu. Nieraz widziałam już pracowników z produkcji, którzy z autentyczną satysfakcją i wielką pasją mówili o tym, jak poradzili sobie z jakimś kłopotem czy usprawnili element procesu – opowiada Katarzyna Szczupał-Vieweg.

Operatorzy w komórkach i gniazdach produkcyjnych czy mechanicy mają największą wiedzę dotyczącą szczegółów technicznych i są najbliżej problemów występujących w procesach. Potrafią wskazać szereg drobnych usprawnień, które przekładają się na nieraz zaskakująco duże i wymierne efekty.

W dłuższej perspektywie liczy się przede wszystkim to, czy pracownicy zaangażowali się w proces ciągłego udoskonalania. To jest kryterium tego, czy wiedza została w firmie już po odejściu konsultantów.

– W pewnej firmie przeprowadzano audyt, od którego zależało, czy firma osiągnie kolejny poziom wdrażania TPM. Operatorzy głośno stwierdzili, że pewne elementy nie działają i firma nie spełnia odpowiednich warunków. Nawet kadra zarządzająca przyznała, że reakcja pracowników to jest największy sukces. A termin audytu po prostu został przesunięty – mówi prezes Staufen Polska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.