Samoocena ważniejsza niż wykonanie zadania? To dotyka też menedżerów

0 0
Samoocena ważniejsza niż wykonanie zadania? To dotyka też menedżerów
Sami tworzymy sobie przeszkody, aby poprawić samoocenę. (Fot.: Flickr, David Goehring, CC 2.0)

• Pracownicy i menedżerowie czasem sami sabotują własne zadania i dążą do tego, żeby ich projekt się nie udał.
• Czujemy się lepiej, gdy znajdujemy wytłumaczenie dla swoich porażek, bo wtedy nie obniżają one naszej samooceny.
• Lepiej rzetelnie wykonywać swoje obowiązki zamiast skupiać się na poszukiwaniu kolejnych wymówek - radzi prof. Dariusz Doliński, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Jeśli szef stosuje metodę odkładania wszystkiego na później, to wiele jego decyzji będzie nietrafionych. Ale jeśli znajdzie dla tego dobre wytłumaczenie, to nie straci, a wręcz zyska w oczach podwładnych.

- Według koncepcji samoutrudniania Berglasa i Jonesa tworzymy sobie przeszkody, aby poprawić samoocenę, mimo że osiągnięcie celu jest wówczas trudniejsze. Tego rodzaju sytuacje często mają miejsce w biznesie, gdy dla przedsiębiorcy przekonanie o świetnych kompetencjach menadżerskich jest ważniejsze niż cele firmy - wyjaśnia psycholog z SWPS we Wrocławiu Dariusz Doliński.

Inna strategia samoutrudniania polega na demonstracji własnych wad.

- Kandydaci w procesie rekrutacji często wspominają, że są zdenerwowani. Zachowują się tak na wszelki wypadek, żeby wytłumaczyć brak wiedzy i kompetencji. Próbują zasygnalizować rekruterowi, że powinien wziąć poprawkę na napięcie, które obniża ich umiejętności. Podobnie jest w sytuacji, gdy pracownika czeka kluczowe dla losów firmy spotkanie biznesowe, wtedy na kilka dni przed jego terminem nie pojawia się w biurze, tłumacząc się problemami zdrowotnymi. Wszystko po to, żeby uniknąć rosnącego niepokoju i jednocześnie zbudować wizerunek osoby zaangażowanej w pracę - tłumaczy psycholog.

To nie moja wina

Szef lub członek zespołu może zastosować też strategię, która zmienia interpretację wyników.

- Przed rozpoczęciem projektu menadżer dochodzi do wniosku, że jakieś czynniki są poza jego kontrolą: zespół jest źle dobrany, brakuje specjalisty, ktoś wprowadza złą atmosferę. Szef nie może z tym nic zrobić, ponieważ na przeszkodzie stoi np. prawo pracy. Jeśli efektem działania będzie porażka, szef może uznać, że to przez pracownika, który negatywnie wpływał na klimat panujący w przedsiębiorstwie. Często menadżerowie specjalnie poszukują problemowych podwładnych, którzy zapewnią im wyjaśnienie potencjalnego niepowodzenia, a przy okazji nie obciążą ich pozycji w firmie - zaznacza Dariusz Doliński.

Wszystko na mojej głowie

Szefowie i pracownicy są również skłonni podejmować się licznych zadań jednocześnie, tylko dlatego, że dokładne ich wykonanie nie jest możliwe. Porażka w realizacji dużej liczby skomplikowanych projektów boli mniej. Z wysokiego konia nie wstyd spaść, tak więc utrudnianie sobie życia na skutek przyjęcia mnóstwa obowiązków pozwala się usprawiedliwić.

- Mamy skłonności do samooutrudniania, bo dzięki temu chronimy naszą samoocenę. Taka strategia stosowana jest zwykle jeszcze przed osiągnięciem faktycznego wyniku pracy i stanowi zabezpieczenie na wypadek ewentualnej porażki. Rzucanie kłód pod nogi to skomplikowany i mało efektywny sposób radzenia sobie z brakiem pewności w sytuacjach zadaniowych, dlatego warto rzetelnie wykonywać swoje obowiązki zamiast skupiać się na poszukiwaniu kolejnych wymówek - radzi psycholog.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.