Są żelaznymi damami w zarządzaniu, ale zarabiają mniej od panów

Kobieta budowlaniec czy programistka już nikogo nie dziwi. I choć panie świetnie sobie radzą na stanowiskach kierowniczych i potrafią podejmować trudne decyzje, to zarabiają mniej od mężczyzn.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Są żelaznymi damami w zarządzaniu, ale zarabiają mniej od panów

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Oreł

6 lis 2014 5:07


Kobiety na kierowniczych stanowiskach potrafią podejmować trudne decyzje. Czy mimo tego nadal trafiają na uprzedzenia, jeżeli chodzi o pracę?

Czytaj też: Kobiety sukcesu inspirują i podpowiadają

W służbie więziennej pracuje ok. 5 tys. kobiet, co stanowi 18 proc. osób z tego sektora. 33 proc. z nich to oficerowie. Dobrze wyglądają też dane dotyczące teoretycznie typowo męskich zawodów, takich jak m.in. zawodowi kierowcy.

Według wyliczeń firmy Sedlak & Sedlak w 2012 roku na ogólną liczbę 45 tys. osób w grupie zatrudnionych w sektorze publicznym kierowców autobusów i ciężarówek kobiet było 1,2 tysiąca, a w sektorze prywatnym ciężarówkami i autobusami kierowało ok. 500 pań.

Czytaj też: Czy aby na pewno światem IT rządzą mężczyźni?

W polskim Sodexo połowa dyrektorów działów to kobiety. Ponadto 38 proc. członków zarządów w strukturach globalnych Sodexo to panie. Piastują one również 43 proc. stanowisk menedżerskich wyższego i średniego szczebla w grupie. Ponadto blisko 45 proc. kobiet to również menedżerowie jednostek Sodexo.

– Kobiety doskonale równoważą w firmie zbyt męski styl pracy i współpracy, przełamując w korzystny sposób podejście do biznesu. Są dobrymi negocjatorami i świetnie zjednują sobie klientów – podkreśla Bartosz Klimek, dyrektor sprzedaży Sodexo Polska.

Czytaj też: Kobiety same utrudniają sobie drogę na szczyt

Jak to wygląda w innych branżach? Badacze z Eurofoundu przeanalizowali 20 grup zawodowych obejmujących 76 proc. wszystkich zatrudnionych pracowników, aby sprawdzić, w których zawodach dominują kobiety, a w których mężczyźni.

Badania pokazały, że tylko w pięciu grupach zawodowych proporcje w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn są względnie wyrównane. Są to: pracownicy przetwórstwa spożywczego, obróbki drewna i produkcji wyrobów tekstylnych, pracownicy ds. finansowo-statystycznych; specjaliści z dziedziny prawa, dziedzin społecznych i kultury, średni personel ds. biznesu i administracji oraz pracownicy usług osobistych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.