Są z Polski i w globalnych koncernach pną się wysoko. Jaka jest ich recepta na sukces?

0 0
Są z Polski i w globalnych koncernach pną się wysoko. Jaka jest ich recepta na sukces?

Nie jest rzadkością, że kluczowe stanowiska w zagranicznych firmach zajmują polscy menedżerowie. Nie jest to jednak również normą. Co decyduje o być albo nie być Polaków na szczytach korporacyjnych hierarchii?

- Polska miała ten polityczny sukces czy dobry czas, że byliśmy pierwszym krajem z Europy Wschodniej, wstępującym w szeregi europejskich gospodarek komercyjnych. To troszeczkę zaprocentowało i nadal procentuje tym, że Polacy są postrzegani przez korporacje jako ci, którzy znają rynki wschodzące. I to jest pierwszy aspekt, który w dużej mierze nam pomaga - mówi Krystian Bestry, dyrektor zarządzający Infosys BPO w regionie EMEA i wiceprezes ABSL.

- Po drugie, w ostatnich pięciu latach Polska była faktycznie zieloną wyspą, na której gospodarka rośnie, kiedy inne stoją. Firmy, które u nas zainwestowały widzą, że działy w naszym kraju się powiększają, podczas gdy na zachodzie nie tylko się nie rozrastają, ale i kurczą. I to są dwa elementy zewnętrzne, które pomagają nam w ostatnich latach najbardziej - dodaje.

Czytaj też: Polacy wciąż nie mają reputacji dobrych menedżerów

Z tym, że Polska jest postrzegana jako centrum silnego biznesu zgadza się Paweł Smoleń, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego (EURACOAL). Podkreśla jednak, że najważniejsze są kompetencje.

- Jeśli reprezentujesz silną branżę - w moim przypadku jest to górnictwo - to nie ma już pytania o to, jaki masz paszport, jakiej jesteś narodowości, tylko czy jesteś dobry - mówi.

- Pamiętajmy o jednym - jesteśmy w XXI w. i w biznesie nie ma szans na to, żeby jakakolwiek zagraniczna firma przekazała prowadzenie biznesu na poziomie menedżerskim danej osobie, tylko dlatego, że pochodzi z kraju X i Y - podkreśla Roman Wieczorek, wiceprezes wykonawczy Skanska AB Stokholm.

Beata Stelmach przypomina, że jeszcze w latach 90., kiedy zagraniczna firma inwestowała w Polsce, w ślad za nią przyjeżdżał menedżer, który miał nią zarządzać. Dostawał wówczas za to specjalny dodatek do pensji.

- Dziś inwestorzy zatrudniają menedżerów lokalnych, którzy są dobrze przygotowani i mogą reprezentować korporacje na takim poziomie, jakiego ona od nich oczekuje - dodaje Beata Stelmach.

Bilet do międzynarodowej kariery

Eksperci wskazują, że żeby dostać przepustkę do międzynarodowej kariery Polacy powinni wykazywać się dużą dozą elastyczności, ambicją połączoną z pokorą, otwartością i ciekawością świata. Fundamentem powinna być solidna edukacja.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Znowu nie widzę ambicji do tworzenia biznesów odem z Polski. Wstyd!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.