Rząd rzuca informatykom kłody pod nogi

Zniesienie limitu składek na ZUS, które dotkliwie podniesie koszty pracy informatyków, ograniczenie możliwości korzystania z 50-procentowego kosztu uzyskania przychodu i brak polityki wspierania rozwoju branży - to sprawia, że firmy informatyczne biją się z myślami, czy warto nadal inwestować w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd rzuca informatykom kłody pod nogi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 gru 2017 6:29


Inne kraje prześcigają się w ulgach, żeby zachęcić branżę do inwestowania. My rzucamy jej kłody pod nogi - pisze "Puls Biznesu".

"Zniesienie limitu składek na ZUS, które dotkliwie podniesie koszty pracy informatyków, ograniczenie możliwości korzystania z 50-procentowego kosztu uzyskania przychodu i brak polityki wspierania rozwoju branży - wszystko to sprawia, że firmy informatyczne biją się z myślami, czy warto nadal inwestować w Polsce" - czytamy w "PB".

Gazeta wylicza, że lepiej branży IT jest np. na Węgrzech - zapewniają one do 50 proc. ulgi w CIT na patenty, oprogramowanie itp. A podstawę do opodatkowania można obniżyć o koszty B+R.

W Rumunii branża IT może liczyć na 0 proc. podatek PIT, ulgi CIT przy zatrudnianiu absolwentów informatyki, mechatroniki, telekomunikacji itp.

Z kolei na Białorusi - od 2006 r. firmy IT działające w klasterze Hi-Tech Park są zwolnione z większości podatków, w tym VAT i CIT; ich pracownicy płacą o 30 proc. niższy podatek dochodowy. Na Ukrainie - branża płaci 2,5 proc. PIT, a w Bułgarii - 10 proc. PIT.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

xyxy 2017-12-09 11:21:13

Chyba wręcz przeciwnie, informatycy będą mieć zwiększony limit odliczania 50% kosztów, a pracując na umowę o dzieło, żadne składki ZUS ich nie dotyczą - żyć nie umierać.