Rząd: Kobiety mają kierować spółkami. Firmy uważają, że to błąd

Niemcy wyznaczają sobie ambitny plan. Za dwa lata w radach nadzorczych 100 największych spółek giełdowych ma zasiadać minimum 30 proc. kobiet. Co na to pracodawcy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd: Kobiety mają kierować spółkami. Firmy uważają, że to błąd

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 lis 2014 17:48


Tak postanowiły po zakończeniu kilkumiesięcznego sporu partie koalicji rządowej CDU, CSU i SPD.

Czytaj też: Siemoniak: Szklanego sufitu w polskiej armii nie ma. Za kilka lat generałem zostanie kobieta

- Nie możemy pozwolić sobie na rezygnację z wykorzystania kompetencji kobiet - powiedziała kanclerz Angela Merkel, uzasadniając przyjęte rozwiązanie podczas debaty w Bundestagu o ustawie budżetowej na przyszły rok.

Zarezerwowane ustawowo dla kobiet stanowiska w radach nadzorczych pozostaną nieobsadzone, jeżeli spółki nie znajdą na te miejsca odpowiednich kandydatek. Rząd zamierza przyjąć projekt ustawy 11 grudnia.

Bawarska CSU starała się do ostatniej chwili ograniczyć skutki ustawy dla biznesu. Partia Horsta Seehofera przeforsowała rozwiązanie, które pozwala pozostałym 3 500 dużym firmom na wprowadzanie do zarządu mężczyzn w przypadku braku odpowiednich kandydatek.

Czytaj też: Geek Girls Carrots: Kobiety kochają IT, ale boją się networkingu

Niemiecki biznes skrytykował projekt. - Przyjęte rozwiązanie ignoruje fakt, że o powołaniu do władz firmy musi decydować fachowa wiedza - oświadczyło Stowarzyszenie Niemieckich Pracodawców w Berlinie. - Ustawowa regulacja szkodzi zarówno przedsiębiorcom, jak i zatrudnionym.

- Powierzanie kobietom kierowniczych stanowisk tylko po to, by spełnić kryteria liczbowe, jest sprzeczne z ekonomicznym rozsądkiem - powiedział szef koncernu farmaceutycznego Merck Karl-Ludwig Kley.

Z danych organizacji "Kobiety w radach nadzorczych" wynika, że pod koniec września wśród 1 669 członków rad nadzorczych było 316 kobiet, czyli 19 proc. Kryterium 30 proc. spełnia obecnie 27 spółek, w tym Deutsche Bank, Lufthansa, Deutsche Post i Deutsche Telekom - podała agencja dpa.

Czytaj też: Kobieta-szef częściej odczuwa objawy depresji niż mężczyzna

Merkel apelowała przez wiele lat do władz koncernów o dobrowolne zwiększenie odsetka kobiet we władzach firm, jednak jej apele nie odniosły skutku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.