Rynkiem pracy rządzi pracodawca

Do końca tego roku rynek pracy nadal będzie rynkiem pracodawcy - oceniają analitycy firmy Addeco Poland, ale podkreślają, że widać już kilka branż w których zatrudnienie zaczyna rosnąć. Pozytywnym sygnałem jest również ekspansja zagraniczna polskich firm.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynkiem pracy rządzi pracodawca

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (AS)

wnp.pl

18 cze 2013 11:47


Według aktualnej analizy Adecco Poland poza wybranymi branżami, w których popyt na nowych pracowników rośnie lub zatrzymał się na stabilnym, dość wysokim poziomie do końca tego roku rynek pracy nadal będzie „rynkiem pracodawcy”. Jednocześnie należy podkreślić - jak wskazują najnowsze wyniki za pierwszy kwartał br. agencji zrzeszonych w Polskim Forum HR - rynek rekrutacji stałych wzrósł dzięki kilku sektorom o ponad 19 proc.

Jak wskazują dane Adecco Poland pod koniec maja 2013 r. największe zatrudnienie etatowych pracowników zostało zarejestrowane w branży chemicznej, logistyce i transporcie, sektorze BPO oraz IT.

- Poza wymienionymi powyżej branżami, prognozujemy że w najbliższych miesiącach do grona najważniejszych sektorów, które będą miały realny i odczuwalny wpływ dla rynku pracy dołączy również HoReCa, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w infrastrukturę hotelową w Polsce - mówi Łukasz Sobkowicz dyrektor Departamentu Rekrutacji Stałych, Adecco Poland.

Kolejnym optymistycznym elementem zauważanym w ostatnich miesiącach przez firmy rekrutacyjne jest przyjmowany przez polskich przedsiębiorców kurs na ekspansję zagraniczną.

- Sygnały jakie otrzymujemy od naszych klientów w tym zakresie pozwalają przypuszczać, że firmy z polskim kapitałem które do tej pory nie specjalizowały się w zaawansowanych mechanizmach eksportowych i nie rozbudowywały działów odpowiedzialnych o tę część biznesu, w niedalekiej przyszłości będą chciały dynamicznie inwestować w ekspansję na zagranicznych rynkach - podkreśla Łukasz Sobkowicz.

Mimo tych pozytywnych sygnałów sytuacja na rynku pracy wciąż jest nie najlepsza. Kilka branż notuje spadek zapotrzebowania na pracę stałą lub stagnację w tym względzie Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim branży farmaceutycznej, energetycznej, ze szczególnym wskazaniem na energię odnawialną.

- Według naszych analiz powyższe sektory w dalszym ciągu zmuszone są do dużej ostrożność z perspektywy zwiększenia zatrudnienia i zakładamy, że sytuacja nie zmieni się w ciągu najbliższych tygodni - mówi Łukasz Sobkowicz. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.