wnp.pl

Rynkiem pracy rządzi pracodawca

0 0
Rynkiem pracy rządzi pracodawca

Do końca tego roku rynek pracy nadal będzie rynkiem pracodawcy - oceniają analitycy firmy Addeco Poland, ale podkreślają, że widać już kilka branż w których zatrudnienie zaczyna rosnąć. Pozytywnym sygnałem jest również ekspansja zagraniczna polskich firm.

Według aktualnej analizy Adecco Poland poza wybranymi branżami, w których popyt na nowych pracowników rośnie lub zatrzymał się na stabilnym, dość wysokim poziomie do końca tego roku rynek pracy nadal będzie „rynkiem pracodawcy”. Jednocześnie należy podkreślić - jak wskazują najnowsze wyniki za pierwszy kwartał br. agencji zrzeszonych w Polskim Forum HR - rynek rekrutacji stałych wzrósł dzięki kilku sektorom o ponad 19 proc.

Jak wskazują dane Adecco Poland pod koniec maja 2013 r. największe zatrudnienie etatowych pracowników zostało zarejestrowane w branży chemicznej, logistyce i transporcie, sektorze BPO oraz IT.

- Poza wymienionymi powyżej branżami, prognozujemy że w najbliższych miesiącach do grona najważniejszych sektorów, które będą miały realny i odczuwalny wpływ dla rynku pracy dołączy również HoReCa, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w infrastrukturę hotelową w Polsce - mówi Łukasz Sobkowicz dyrektor Departamentu Rekrutacji Stałych, Adecco Poland.

Kolejnym optymistycznym elementem zauważanym w ostatnich miesiącach przez firmy rekrutacyjne jest przyjmowany przez polskich przedsiębiorców kurs na ekspansję zagraniczną.

- Sygnały jakie otrzymujemy od naszych klientów w tym zakresie pozwalają przypuszczać, że firmy z polskim kapitałem które do tej pory nie specjalizowały się w zaawansowanych mechanizmach eksportowych i nie rozbudowywały działów odpowiedzialnych o tę część biznesu, w niedalekiej przyszłości będą chciały dynamicznie inwestować w ekspansję na zagranicznych rynkach - podkreśla Łukasz Sobkowicz.

Mimo tych pozytywnych sygnałów sytuacja na rynku pracy wciąż jest nie najlepsza. Kilka branż notuje spadek zapotrzebowania na pracę stałą lub stagnację w tym względzie Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim branży farmaceutycznej, energetycznej, ze szczególnym wskazaniem na energię odnawialną.

- Według naszych analiz powyższe sektory w dalszym ciągu zmuszone są do dużej ostrożność z perspektywy zwiększenia zatrudnienia i zakładamy, że sytuacja nie zmieni się w ciągu najbliższych tygodni - mówi Łukasz Sobkowicz.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.